Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

"Latawce"

06-12-2022

„Latawce” Agnieszki Lis – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

„Fani Literatury” w Filii nr 13 – relacja

 

Tradycyjnie, w pierwszy piątek grudnia 2022 r., klubowicze DKK „Fani Literatury” zebrali się w czytelni Filii nr 13, aby podyskutować nad książką Agnieszki Lis – „Latawce”.

 

Jest to historia oparta na faktach, którą autorka wysłuchała i opisała w ciekawy sposób. Przeważają dialogi, kursywą są wyróżnione przemyślenia, a jeszcze inna czcionka pokazuje fragmenty dorosłego życia bohatera. Czytelnik może wiele sobie dopowiedzieć, bo elementy tej powieści nie są oderwane od rzeczywistości, można przypisać je do wielu przypadków z życia codziennego.

 

Zaczyna się niebanalnie, ojciec odchodzi z domu, gdy Grześ ma cztery lata. Wychowaniem syna zajmuje się nadopiekuńcza matka. Tato dla chłopca był autorytetem, nie pozwala mamie niszczyć pamiątek po nim. W szkole podstawowej nie uważa na lekcjach, nie uczy się, wagaruje, zaczyna brać narkotyki. Jego mama jest często wzywana do szkoły. Broni Grzegorza tłumacząc, że sama go wychowuje i liczy na pomoc szkoły. Chłopiec z pozytywnym wynikiem kończy ósmą klasę. Jedzie do ośrodka na odwyk, a potem do Stargardu do szkoły z internatem. W szkole średniej poznaje koleżankę Anię, która motywuje go do nauki. Przez pierwsze trzy miesiące jest dobrze, potem sytuacja powtarza się z poprzedniej szkoły. Nie uczy się i wagaruje. Jest zagrożony z pięciu przedmiotów. Udaje się mu uzyskać promocję do drugiej klasy. Po wakacjach znów zaczyna sięgać po narkotyki. Zostaje wyrzucony ze szkoły. Matka zapisuje go do placówki w miejscu zamieszkania. Dyrekcja zgadza się warunkowo przyjąć takiego ucznia. W tej szkole powtarza się sytuacja. Nie uczy się i jest znów zagrożony. Po raz kolejny zostaje wyrzucony. Grzegorz ma już osiemnaście lat i podejmuje pierwszą pracę w sklepie spożywczym. To warunek ojczyma, jeżeli się nie uczy to musi pracować. Młody człowiek nie jest zadowolony z rannego wstawania i z obowiązków. Zarobione pieniądze wydaje na siebie, nie dokłada się do wydatków rodzinnych. Wyjeżdża nad morze. Jak zakończy się jego wyjazd? I dlaczego książka nosi taki tytuł ? Na te pytania trzeba odpowiedzieć sobie czytając książkę.

 

Klubowicze polecają. Na zakończenie spotkania młodzież polecała sobie wzajemnie książki na święta. Co warto przeczytać.

Beata Terlicka – moderatorka DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: