Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

"Plastik fantastik?"

12-06-2022

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci – Książkołaki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie

 

Z czego powstaje plastik i kiedy go wynaleziono? Czy jest szkodliwy czy pożyteczny? Czy potrafimy wyobrazić sobie nasze życie bez plastiku? Ludzie na Ziemi zużywają go ponad 300 milionów ton rocznie i liczba ta stale rośnie! – oto z jakim tematem, a właściwie z eko-problemem musiała się zmierzyć grupa Książkołaków.

 

22 kwietnia w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci. Międzynarodowy Dzień Ziemi, który przypadał w tym dniu, zmotywował młodych czytelników do podjęcia konkretnych działań na rzecz naszej planety, a wybrana na ten dzień książka Eun-ju Kim i Ji-won Lee Plastik fantastik? świetnie uzupełniła dyskusję. Grupa chętnie opowiadała o tradycji świętowania Dnia Ziemi w ich szkołach i rodzinach. Była mowa o wystawach, konkursach, okolicznościowych gazetkach, a nawet o wielkim sprzątaniu okolicy szkoły czy podwórek.

 

Wiele kontrowersji wywołał omawiany tytuł. Już na samym wstępie dzieci zauważyły, jak bardzo często korzystają z rzeczy wykonanych z plastiku. Towarzyszy im wszędzie: w zabawie, przy posiłkach, w nauce. Wspólnie zrobiliśmy przegląd szkolnego plecaka, nie pomijając nawet uczniowskiego śniadania zapakowanego najczęściej w plastikową śniadaniówkę lub w foliowy woreczek. Oto smutna ciekawostka:

Czy wiesz, że obecność mikroplastiku stwierdzono już w Alpach oraz w śniegu z Arktyki? W 2018 r. potwierdzono jego obecność w powietrzu w Krakowie. Mikroplastiki w powietrzu pochodzą głównie z tkanin, farb, ale również z butelek PET. Tygodniowo do organizmu każdego człowieka trafia ich średnio aż 5 gram, co odpowiada ciężarowi karty kredytowej.

(Źródło: https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/)

 

Dzięki książce poznaliśmy właściwości plastiku ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń, jakie niesie on dla środowiska. Pokaz filmu edukacyjnego z mini wykładem uzmysłowił, jak dużo plastiku zużywa przeciętna rodzina, jak długo rozkłada się w porównaniu z innymi odpadami oraz jakie niebezpieczeństwa niesie ze sobą jego niewłaściwa, często nielegalna utylizacja. Dla młodych ekologów plastikowe butelki, nakrętki, jednorazowe kubeczki czy wytłoczki, korki, puszki, a nawet rolki po papierze toaletowym – to produkty, z których można wykonać jeszcze wiele wspaniałych rzeczy. Coraz częściej słyszymy o upcyklingu. To dzięki tej sztuce odpad nie tylko zyskuje nową wartość oraz użyteczność, ale staje się niepowtarzalnym rękodziełem. Nie ograniczając naszej wyobraźni, możemy ograniczyć ilość śmieci wokół nas.

 

Sabina Dobrowolska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: