Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

„Syn złodziejki”

27-06-2022

„Syn złodziejki” Grażyny Bąkiewicz – spotkanie DKK „Fani Literatury” w Filii nr 13 – relacja

 

W maju, w czytelni Filii nr 13, klubowicze DKK „Fani Literatury” dyskutowali o książce „Syn złodziejki” Grażyny Bąkiewicz.

 

Jest to historia oparta na faktach. Opowiada o losach piętnastoletniego Hieronima Wróbelka, który jest synem pary łódzkich złodziei. Akcja książki rozpoczyna się powrotem chłopca do Polski z Londynu. Za pożyczone pieniądze od żebraka, wraca do swojego rodzinnego miasta Łodzi. Nikt w kraju na niego nie czeka, a nawet nie wie, że sam zmienił miejsce zamieszkania. Hieronim jest synem Pawła i Zofii. Ojciec został zamordowany przed narodzinami syna. Matka, po porodzie, zostawiła Hieronima w szpitalu. Przypomniała sobie o dziecku, gdy miał trzy lata, ale tylko dlatego, że potrzebowała jego pomocy, aby nie odsiadywać kary w więzieniu. Wzięła go z domu dziecka, a potem umieściła go w rodzinach zastępczych. Nigdy nie trafiał po raz drugi w to samo miejsce. „Będzie Ci tu dobrze” – powtarzała matka za każdym razem. „Buduję dom, w którym zamieszkamy” – obiecywała raz po raz. Hieronim przyrzekł sobie, że swoje piętnastoletnie urodziny spędzi z mamą. To jego wymarzony dla siebie prezent. Kiedy pojawia się w Łodzi, nie ma pojęcia, o zmianach w światku przestępczym. Nie tylko dominuje tu jego mama, ale też Czarny, który kiedyś był jej wspólnikiem, a teraz chce przejąć władzę. Swój pobyt w mieście zaczyna od niewinnego żartu – uprowadza tira z kradzionym towarem i odstawia go pod biurem rzeczy znalezionych. Ten wybryk będzie miał nieoczekiwane skutki. Chłopiec spotyka się z Bogusiem. To przyjaciel jego matki. Przez wszystkie lata troszczył się Hieronima, sprawdzał, co się z nim dzieje. Otaczał go opieką, żeby mu niczego nie brakowało. Kiedy chłopiec u niego pomieszkiwał, mężczyzna uczył go przydatnych rzeczy w życiu. Po incydencie z tirem ludzie Czarnego odwiedzają Bogusia. Hieronim nie czuje się tam bezpiecznie. Swoje tymczasowe mieszkanie urządza w ogródku działkowym Marty –lokalnej dziennikarki (mamy Julka) i jej męża Adama. W krzakach organizuje sobie swoje lokum, pożyczając w tajemnicy od właścicieli materac. Jedzenie szykuje sobie podczas snu gospodarzy. Zawsze zostawia po sobie porządek. Zaprzyjaźnia się z babcią Kosmową – sąsiadką zza płotu. Na swojej drodze spotyka też dziewczynę Agatę, z którą idzie na przyjęcie, do jej przyjaciół. Czy ta przyjaźń przetrwa? O czym dowie się Agata? Czy Hieronim spotka się z mamą? Jaką rolę odegra babcia Kosmowa? Kim był Julek? Jaka prawdziwa historia skrywa się na kartach książki? – klubowicze polecają i zachęcają do przeczytania.

 

Beata Terlicka

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: