Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

"Willa, dziewczyna z lasu"

27-06-2022

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci – Książkołaki w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie

 

“Czy dzień kiedykolwiek zrozumie noc? Czy ciemność jest w stanie poznać światło?”

Robert Beatty, Willa, dziewczyna z lasu

 

Wielka miłość, szacunek i troska o naturę stały się głównym tematem kolejnego spotkania Książkołaków w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. 27.05. W naszej bibliotece w ramach DKK młodzi czytelnicy rozmawiali o powieści Roberta Beatty’ego – Willa, dziewczyna z lasu. Losy tytułowej bohaterki, dziewczynki żyjącej w zgodzie z naturą zafascynowały i zapadły w pamięci klubowiczów już na zawsze.

 

To poruszająca, pełna magii i szacunku dla przyrody baśń o dojrzewaniu i zmianie, trudnym wyborze między dobrem i złem. To piękna, mądra opowieść o odkrywaniu własnego „ja”. Kim jest zatem Willa? Książkowa rówieśnica naszych Książkołaków należy do tzw. jutów, małoletnich złodziei. Nocą okrada legowiska (domy) białych osadników zwanych światłolubami, żeby zapewnić byt reszcie klanu: „Poruszaj się bez dźwięku. Kradnij i nie zostawiaj śladów” i jeszcze „Nie ma żadnego «ja». Jest tylko «my»”. Willa ma problem, powinna nowych osadników nienawidzić. Przemocą wtargnęli w jej świat. Uzbrojeni w piły i w bum-pałki uśmiercali drzewa i leśnych ludzi, podobno także rodziców Willi oraz jej siostrę bliźniaczkę. Dziewczynka tego już nie pamięta, ale za to nie może zapomnieć pełnego czułości wyrazu twarzy światłoluba, kiedy odkrył, że postrzelony przez niego złodziej, to jeszcze dziecko… Czy osadnicy rzeczywiście są źli, zepsuci do szpiku kości i niewyobrażalnie bogaci? Czy lud Willi powinien ich okradać? Dlaczego w zapomnianych, mrocznych rejonach Głuchej Jamy Padaran (wódz plemiona Willi) więzi ‘białe’ dzieci? Te pytania nie dają Willi (i czytelnikowi) spokoju.

 

Opowieść przepełniona jest nadzieją, miłością do przyrody, szacunkiem i troską. Jest też w niej dużo smutku i okrucieństwa – ku przestrodze, aby pomyśleć, że nic nie jest nam dane na zawsze, że nie jesteśmy Panami tego świata. To, co pokazał nam autor jest ciekawe, intrygujące, niepokojące: ludy żyjące w zgodzie z naturą, czarownice, złodzieje, karczownicy lasów i zwykli osadnicy w jednym miejscu sprawiają, że spojrzymy inaczej na wiele rzeczy, może zaczniemy szukać wytłumaczenia dla ich postępowania, może dostrzeżemy wiele podobieństw do ekspansywnej historii XX wieku.

 

Razem z naszymi Książkołakami serdecznie polecamy książkę i młodzieży i dorosłym. Jesteśmy tego zdania, że każdy powinien ją przeczytać, a najlepszą rekomendacją jest fakt, że wielu z nich już dotarło do kontynuacji tej historii, do Willi, dziewczyny z Mrocznej Jamy.

 

Sabina Dobrowolska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: