Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską

04-10-2022

Spotkanie autorskie z Anną Kamińską w ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w F.10

 

29. września 2022 r. w Filii nr 10 WiMBP w Rzeszowie odbyło się spotkanie autorskie z Anną Kamińską, reportażystką i dziennikarką, która uznanie u czytelników zdobyła pisząc biografie znanych, często kontrowersyjnych postaci. Za biografię Simony Kossak „Simona: opowieść o niezwykłym życiu Simony Kossak” została nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, natomiast za biografię Haliny Kruger-Syrokomskiej „Halina” otrzymała w 2020 roku Nagrodę Literacką Zakopanego.

 

Rozmowę poprowadziła Pani Małgorzata Chlebowska - moderator DKK Filii nr 10. W spotkaniu uczestniczyła dr Marcelina Janisz koordynator wojewódzki DKK.

 

Autorka opowiedziała czytelnikom o pracy przy pisaniu biografii, których kluczowym elementem są spotkania i rozmowy z ludźmi. Bohaterowie o których pisała odnieśli w swym życiu sukces okupiony niejednokrotnie wieloma wyrzeczeniami, jednak pisarka nie poznała żadnego z nich osobiście. Obiektywny obraz postaci poprzedzony jest wieloma rozmowami z rodziną i znajomymi bohaterów.

 

Opowieść o Wandzie Rutkiewicz jest historią sukcesu himalaistki, która była samotnym liderem, izolowała się od ludzi. Poświęciła swej pasji całe życie stawiając wszystko na jedną kartę. Jest przykładem sportsmenki, dla której kariera sportowa była ważniejszą niż założenie rodziny.

 

Jej przeciwieństwem była inna kobieta gór, mowa o Halinie Kruger-Syrokomskiej, która swoją pasję wspinaczkową potrafiła pogodzić z życiem rodzinnym. Dbała o dziecko i męża, a oprócz górskich wypraw miała także inne zainteresowania, uwielbiała chodzić do kina, lubiła zwierzęta, w szczególności psy.

 

Niezwykle ciekawą bohaterką biografii autorstwa Pani Anny jest postać Simony Kossak. Kobiety pełnej pasji i zaangażowania, która kochała zwierzęta i przyrodę. Całe swe życie poświęciła obronie zwierząt. Jako biolog naukowiec prowadziła liczne badania nad różnorodnością gatunkową Puszczy Białowieskiej, w której zamieszkała. Jej dom-Dziedzinka- był także domem zwierząt, którymi opiekowała się jak najczulsza matka. Książka o tej niezwykłej kobiecie mówi także o ciężarze nazwiska Kossak. Wnuczka Wojciecha Kossaka, miała być czwartym Kossakiem, który odziedziczy zdolności artystyczne. Nieakceptowana przez rodzinę, nie odnajdywała się w ich świecie. Wybrała własną drogę naukowca- samotnika przyjaźniącego się ze zwierzętami. Swą pasją i życiową drogą zaraziła siostrzenicę – Joannę Kossak, która także zamieszkała w puszczy.

 

Reportażystka stara się, by każdy czytelnik mógł odnaleźć się w jej opowieściach i odnieść te historie do własnego życia. W czasie pracy nad książką jest wiele sytuacji zaskakujących i nieprzewidywalnych. Przykładem może być gromadzenie materiałów do książki o Marku Kotańskim.

 

Pani Anna podczas rozmowy z czytelnikami zwróciła także uwagę na odwieczny problem biografów z dylematem ujawnienia całej prawdy. Losy każdej postaci, o której pisze, są wnikliwie i obiektywnie badane. Zdarza się, że autorka dowiaduje się o nieznanych dotąd faktach z życia swych bohaterów, które mogą stanowić kwestie drażliwe. Zawsze więc informuje o nich rodzinę, by nie dowiedzieli się o tym z jej książki.

 

Czytelnicy podczas spotkania aktywnie i chętnie włączyli się w dyskusję z autorką, zadając wiele pytań. Kończąc spotkanie czytelnicy mogli otrzymać pamiątkowe dedykacje od pisarki.

 

Dziękujemy Pani Annie Kamińskiej za niezwykle ciekawe spotkanie i przedstawienie warsztatu swej pracy pisarskiej.

 

Monika Samolewicz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: