Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Rzeszowie

„Chłopiec z gór”

06-10-2022

Spotkanie komiksowego DKK „Słowo i kreska” w Filii nr 20 – „Chłopiec z gór”

 

10 września 2022 r. w Filii nr 20 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Komiksowej „Słowo i kreska”.

 

Wybrany utwór, „Chłopiec z gór”, choć gatunkowo i wydawniczo określony jako pozycja dla dzieci, tak naprawdę skrywa w sobie wszechstronność niedającą się zaszufladkować.

 

Podczas dyskusji zastanowiliśmy się nad samym tekstem: pełnym metafor związanych z przemijaniem, dorastaniem i więzami rodzinnymi. Skupiliśmy się także nad baśniowością ukazaną w subtelnej kresce oraz symboliką przedstawionych zwierząt czy przedmiotów odnajdujących swe odpowiedniki w różnych mitologiach świata.

 

Druga część naszego spotkania dotyczyła kontrowersji wokół komiksów przeznaczonych dla niepełnoletniego odbiorcy. Dlaczego powieść graficzna wciąż kojarzy się głównie z dziećmi? Czy kwestia oznaczeń wieku na okładkach konkretnych pozycji jest problematyczna? Jak komiks zmieniał się na przestrzeni lat w kontekście odbioru przez młodszych użytkowników? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, musieliśmy sięgnąć do historii, kiedy to człowiek zaczął opisywać świat obrazem, a następnie go parodiować i edukować. Porównaliśmy sobie także kulturowe znaczenie powieści graficznej na różnych przestrzeniach geograficznych.

 

Okazało się, że „Chłopiec z gór” jest pozycją przeznaczoną dla wszystkich (a wręcz odpowiednią do czytania razem z dzieckiem, aby wytłumaczyć mu pewne metaforyczne zawiłości). Komiksy często były medium przeznaczonym dla starszego odbiorcy. A łączenie „kreskówkowych” obrazków z młodym czytelnikiem może wynikać z niezrozumienia, a wręcz niezdrowej obsesji i uprzedzeń pewnego naukowca.

 

Nasze spotkanie, choć koncentrowało się wokół krótkiej opowieści o chłopcu, który przeżywając różne przygody i poznając ciekawe stworzenia, zaczął dojrzewać, zakończone zostało prawdziwą, pełną refleksji podróżą przez historię komiksu.

 

Sylwia Wierzbińska

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: