Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Stalowej Woli

"Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki”

18-11-2022

Relacja - DKK – Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki

 

W listopadowe popołudnie, w czytelni filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowa toczyła się wokół książki Romana Warszewskiego pt. "Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki”. Jest to opowieść o niezwykłej kobiecie i jej życiu pełnym pasji i wyzwań. Roman Warszewski, podróżnik i dziennikarz, autor wielu książek o Ameryce Południowej przybliża nam osobę Elżbiety Dzikowskiej. Razem z nią odbywa podróż do stolicy Inków - Vilcabamby. Wyprawa do Peru jest tłem dla rozmów, wspomnień, dzięki którym poznajemy historie rodziny, dzieciństwo, młodość i różne wątki z jej życia i działalności a nade wszystko smaki i zapachy podróżowania.

 

Na początku spotkania moderator zadała pytanie : Czy biografia Dzikowskiej dała nam pełny obraz życia i działalności, czy znałyśmy jej działalność, czy pamiętamy programy telewizyjne współtworzone z Tony Halikiem?

 

- Co bardzo mnie zaskoczyło w tej książce i sprawiło, że bardziej chciałam poznać tą postać, to to że Dzikowska to moja krajanka – powiedziała pani Ania, która pochodzi z Podlasia a na spotkaniu klubu była po raz pierwszy. I dodała – dla mnie to jest piękna, idylliczna charakterystyka Podlasia. Ja czułam jakbym przeniosła się we wczesne dzieciństwo i sobie chodziła po wsiach, gdzie drewniane chatki, kurniki… Ja czułam ten klimat.

 

- Życie ją ukształtowało od samego początku. Historia dziadka, historia ojca, opieka nad matką, zawalczenie o siebie. W tamtych czasach, z wilczym biletem trudno było myśleć o tym, by dostać się na studia, a dla człowieka z prowincji sinologia brzmiało dziwnie – głos w dyskusji zabrała pani Kasia.

 

W dalszej części spotkania rozmawiałyśmy o podróżach, o programach telewizyjnych prowadzonych przez Tony`ego Halika i Dzikowską, które wybrane klubowiczki wspominały bardzo miło. – Są osoby, które w genach mają niesamowitą inteligencję i ciekawość świata. Można mieć bardzo dużo pieniędzy ale można nie mieć marzeń. A ta kobieta miała przede wszystkim marzenia – nadmieniła jedna z klubowiczek.

 

Podczas spotkania poruszane też były wątki działalności Dzikowskiej, po śmierci Tony`ego Halika, kiedy to zajęła się organizacją budowy pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie na przełęczy Ticlio w Peru. Popularyzowała ciekawe miejsca w Polsce, realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu Groch i Kapusta. Dzięki jej staraniom, w 2003 powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, w Toruniu.

 

Książka Romana Warszewskiego część grupy zainteresowała, a nie czytało jej się łatwo. Zdaniem niektórych klubowiczek za mało było o podróżach, zabrakło osobistych wypowiedzi Dzikowskiej i jej uczuć do pierwszego męża. Postać bohaterki wzbudziła podziw ale niekoniecznie sympatię.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: