Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Stalowej Woli

„Ja, Tamara”

29-06-2022

DKK dla Dorosłych – Musiał Grzegorz – „Ja, Tamara”

 

W środę, 8 czerwca miało miejsce kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych. Rozmowa toczyła się wokół książki Grzegorza Musiała pt. „Ja, Tamara”. Sam autor zaznacza, iż książka w żadnej mierze nie jest biografią ani monografią, ale powieścią historyczną, zainspirowaną faktami z życia wybitnej polskiej malarki Tamary Łempickiej. Fakty te i wspomnienia osób, które znały malarkę zebrał podczas swoich licznych podróży. Narratorką jest sama artystka, królowa art deco, która u schyłku życia nagrywa na taśmach magnetofonowych swoje wspomnienia a kieruje je do bliskiego przyjaciela Pabla.

 

Opowieść Grzegorza Musiała wciąga od samego początku, udało mu się przedstawić wiarygodny obraz polskiej malarki, której dzieła osiągają zawrotne ceny na świecie a w Polsce jest odkrywana. Ta książka to próba przywrócenia pamięci o niej.

 

Tamara Łempicka została uwidoczniona w wielu wymiarach: matki, żony, biseksualistki i …katoliczki. Autor starał się oddać jak najwięcej szczegółów. Ta historia jest do bólu wiarygodna ze wszystkimi detalami. Różne etapy życia, jej rozterki, sukcesy i porażki przewijają się przez arystokratyczny Petersburg, Paryż, Włochy a kończą na podróży z mężem do Stanów Zjednoczonych. Tamara Łempicka postrzegana jest jako kobieta pełna sprzeczności. - "(…) tak bardzo chciała być z lodu, a była z ognia."

 

Postać Tamary Łempickiej została określona przez klubowiczki, jako kobieta o dużym potencjale i ostrym języku, kreująca własną osobę. Już jako nastolatka poznała dziełach największych klasyków, którymi się później inspirowała – „Jak Michał Anioł, marzeniami dłuta odrzucał to, co nie było jego Dawidem, tak ja ruszam w podróż przez swój czas – aż krok po kroku, obraz po obrazie, wyłaniać się zacznie Tamara, której imienia będą kiedyś szukać w encyklopediach…”

 

Na pytanie prowadzącej, jaka więc była Tamara Łempicka ; padały określenia: egoistka, ekscentryczka, samotna, indywidualistka z własnym stylem, wyrobiona kulturalnie i towarzysko. Prowadziła bardzo burzliwe życie, które stało się przyczyną rozpadu jej małżeństwa z Tadeuszem. Temat rodziny, miłości i trudnych relacji z matką, z córką sprawił, że dyskusja stała się bardziej ożywiona i wniosła sporo emocji. Tamara miała bardzo władczy charakter i nie mogła poświęcić wiele czasu córce. Bardziej dbała o rozwój swojej kariery a i nie stroniła od życia towarzyskiego. – Czy nie wystarczał jej talent, jaki miała? Czy musiała trzymać się ludzi z Bohemy Paryskiej? – te i podobne pytania padały podczas dyskusji.

 

Pierwszy raz jej obrazy ujrzały światło dzienne w 1922 roku, dzięki staraniom siostry. Tamara cierpiała na depresję, nie stroniła od środków odurzających i alkoholu. – „Jestem artystką – a artystce wszystko można!”.

 

Tamara jest osobą, którą się ubóstwia albo nienawidzi – nie ma zbyt wiele pomiędzy – I jak sama mówiła do Pabla – „Ty rozumiesz, ty jeden, moja nienawiść do przeciętności. Niech będzie wspaniale dobry gust. Niech będzie wspaniale zły gust. Ale niech to będzie wspaniałe. Albo straszne. Ale nigdy, przenigdy niech to nie będzie najohydniejszy ze wszystkiego: dobry gust klasy średniej”. - Sztuka nie może być pokorna, bo wtedy to odtwarzanie a nie tworzenie – powiedziała pani Iwona.

 

Głównym celem jaki sobie postawiła malarka to : Nie kopiować. Stworzyć własny styl, barwy świetlne i lśniące, odnaleźć w moich modelach elegancję. Powieść Grzegorza Musiała większość klubowiczek zachwyciła, choć nie czytało jej się łatwo. Trudność sprawiło naszpikowanie książki licznymi nazwiskami artystów, pisarzy, ludzi kultury i epoki oraz przypisy umieszczone na końcu książki. Kilka pań, przed spotkaniem udało się do Muzeum Narodowego w Lublinie, by obejrzeć wystawę „Tamara Łempicka – kobieta w podróży”.

 

Kolejne spotkanie DKK dla Dorosłych odbędzie się w środę 14 lipca a rozmawiać będziemy o powieści Kristin Hannah pt. „Wielka samotność”

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: