Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Strzyżowie

,,Kobiety z Vardo’’ - recenzja

11-07-2022

Kiran Millwood Hargarave - ,,Kobiety z Vardo’’  - recenzja

 

Młoda Brytyjska pisarka na swoją pierwszą książkę dla dorosłych wybrała temat prześladowań religijnych. Autorka na podstawie prawdziwych wydarzeń, pochyliła się nad problemem trudnym, wstrząsającym, kontrowersyjnym i choć istniejącym w odległej przeszłości, mającym ogromny wpływ na losy milionów ludzi na całym globie. Ludzi którym odebrano wierzenia, rytuały, magię, niejednokrotnie pomagające żyć w szczęściu i zdrowiu. Jest zima roku 1617, u wybrzeży maleńkiej wyspy Vardo na północy Norwegii rozszalała się ogromna, gwałtowna burza. Wszyscy mężczyźni z wioski którzy wyruszyli na połów ryb giną/nikt nie zdołał ocaleć/. Biedna mała osada rybacka, zapomniana, oddalona od wielkich siedzib ludzkich pogrąża się w rozpaczy. Rozpaczy samotnych, bezradnych, przerażonych kobiet, które w ciszy i beznadziei czekają na wiosnę, aby pochować swoich mężów, braci i ojców których oddało morze. Kiedy do rzeczywistości zagląda widmo głodu i śmierci postanawiają same zastąpić mężczyzn, hodować renifery, uprawiać ziemię, wypływać na łowy. Kobiety stają się silne, twarde, męskie, chodzą w spodniach, zabijają renifery, oprawiają skóry, żywią siebie i dbają o swój byt. Jednak nie wszystkie akceptują takie zachowanie i postępowanie, uważając że uwłacza to godności kobiet, matek, żon.

 

W małej, kobiecej społeczności Vardo powoli kiełkuje rozłam, jedne chodzą do Kościoła i się modlą, inne wykonują męskie prace i nie koniecznie zwracają się ku Bogu. Budzi się zazdrość, nienawiść, chęć zemsty, posądzenia o czary i sprzyjanie demonom. Gdy do wioski przybywa komisarz Absalom Cornet ze świeżo poślubioną żoną Ursą, człowiek uważany za wytrawnego tropiciela zła i bezbożności, nienawiść wśród kobiet narasta. Komisarz Cornet łasy zaszczytów i pochwał, kierujący się Bożą miłością, obiera sobie za cel, wytępić wśród małej społeczności kobiet czary i szatana. Tym samym doprowadza do spalenia na stosie dwóch niewinnych kobiet. Autorka pięknie i realistycznie oddaje atmosferę tamtych lat i miejsc, straszliwych zim, przejmującego chłodu i wiatru wiejącego od morza, krótkiego lata, brudu i błota. Nie jest moim zadaniem opisanie całej treści książki, zachęcam do przeczytania tej pięknej i mrożącej krew w żyłach opowieści. Nasuwa się tylko kilka wniosków, czy mamy moralne prawo narzucać innym swoje wierzenia i przekonania? Przerażający był czas w naszej ludzkiej egzystencji, trwający wiele wieków, gdzie tak łatwo w imię „świętych” ideałów, opierających się na niewiedzy i nienawiści, można było kogoś posądzić o „czary”. Zginęło tysiące kobiet i mężczyzn spalonych na stosie, uznanych za obcowanie z szatanem. Dziś jesteśmy wykształceni ,inteligentni, zdobywamy kosmos a rozwój technologii wydaje się nie mieć końca. Dobrze że nie ma prawnej i intelektualnej akceptacji społeczeństwa, bo do dziś płonęły by takie stosy za nienawiść polityczną, za rywalizację i zawiść w pracy, za nieakceptację odmienności i odrębność moralną. Proszę przeczytajcie i wysnujcie własne wnioski, książka wywiera mocne i niezapomniane wrażenia.

 

Wanda Przybyłowicz DKK przy BPGiM w Strzyżowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: