Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Strzyżowie

,,Na wschód od zachodu’’

23-09-2022

Wojciech Jagielski - ,,Na wschód od zachodu’’

 

Wojciech Jagielski to jeden z najbardziej znanych w Polsce reporterów wojennych, który swe przeżycia dokumentuje na kartkach fascynujących książek.

 

W swojej ostatniej książce ,,Na wschód od zachodu” spotyka ludzi, których losy przenosi na kartki tej książki. To hipisi, których szlakiem podąża poprzez bezdroża Afganistanu, Tybetu, Indii. Historie ich życia mogłyby posłużyć do scenariuszy filmowych. Dla nich - dzieci kwiatów – wschód stał się ośrodkiem duchowego odrodzenia, mekką wolności i mistycznych przeżyć osiąganych niestety często przy pomocy opium, haszyszu czy heroiny.

 

Hipisi postrzegali wschód, a zwłaszcza Indie jako krainę pokoju, gdzie ludzie cenią sobie nade wszystko wolność i możliwość wyboru drogi zmierzającej do osiągnięcia Absolutu. To stan nazywany przez Azjatów Nirwaną. Tylko że długowłosi włóczędzy z zachodu spodziewali się uzyskać ten stan wspomagając się łatwo dostępnymi tam narkotykami.

 

Jagielski podąża śladem tych postaci, jakże fascynujących, a jednocześnie zagubionych w swych poszukiwaniach sensu istnienia. Azjaci życzliwie przyjmowali przybyszów, ale niestety nie zawsze rozumieli hipisów. Dla nich bowiem podróż powinna mieć powód i cel. Podróż w nieznane, dokąd wyruszali młodzi ludzie jest tylko ucieczką przed samotnością i wiecznym niepokojem który ich pcha do ciągłej wędrówki po świecie. W tej podróży na oślep można się niestety pogubić i nigdy nie odnaleźć upragnionej drogi. I czy Indie, społeczeństwo podzielone na kasty społeczne, borykające się z przeludnieniem, brakiem żywności i konfliktami społecznymi jest miejscem gdzie można osiągnąć ten cel?

 

Przecież Indiom widzianym jako kraina pokoju i szczęśliwości towarzyszyło morze przelanej krwi i tułaczka milionów ludzi uciekającymi przed wojną i głodem.

 

Więc czy kraj który zmaga się z tymi samymi problemami co reszta świata, a różni tak bardzo odrębną kulturą może stać się mityczną Itaką współczesnych , pogubionych mieszkańców bogatego zachodu?

 

Epoka hipisów przeminęła, lecz fascynacja wschodem trwa nadal. Nadal ludzie podążają tam w poszukiwaniu spokoju i odpowiedzi na pytania, na które nie znajdują odpowiedzi w swoim zagonionym i niespokojnym świecie.

 

Maria Rosół DKK przy BPGiM w Strzyżowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: