Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tarnobrzegu

„Pianie kogutów, płacz psów”

29-06-2022

W slumsach i świątyniach Kambodży

 

Przedwakacyjne spotkanie DKK w Tarnobrzegu odbyło się 13 czerwca w Filii nr 1 na Serbinowie. Tym razem Panie Klubowiczki zostały ,,zaproszone” do Kambodży, bo o niej traktuje reportaż Wojciecha Tochmana pt. „Pianie kogutów, płacz psów”. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys.

 

Autor, to znany reporter, felietonista, założyciel Fundacji ITAKA oraz pomysłodawca Klubu HEBAN (zarazem koordynator jego działań). Od 2018 wspiera leczenie osób cierpiących na choroby psychiczne w Kambodży.

 

Od porannego ,,piania kogutów, do wieczornego płaczu psów” poznajemy świat ludzi z syndromem złamanej odwagi.

 

Ta wyjątkowa pozycja wydawnicza przybliża mroczne wydarzenia z Kambodży, uwzględniając ich wpływ na obecną egzystencję narodu. Po Pol Pocie i Czerwonych Kmerach, kiedy kraj pogrążył się w ludobójstwie, ludzie stracili zaufanie do siebie nawzajem. Dobra literatura nie rozpieszcza. Autor w sposób lapidarny i obiektywny opowiada o świecie oraz o ludziach, których trauma spowodowała, że dzisiejsi Kmerowie boją się powrotu do przeszłości.

 

Skorumpowana władza wyrzuca mieszkańców wsi i miast na ulicę, gdzie żyją wśród gór śmieci, utrzymują się ze zbieractwa butelek, rodzinnej pracy w cegielniach i żebraniny starszych ludzi. Takie życie sprzyja frustracji i popadaniu w narkomanię, pijaństwo oraz choroby psychiczne. Niedostateczna pomoc państwa, a także brak zrozumienia dla chorych, zmusza rodziny do niestandardowych zachowań. Zamykani w metalowych klatkach żyją w odosobnieniu, czekając na odmianę swego losu lub śmierć.

 

Wojciech Tochman konfrontuje czytelnika przede wszystkim z problemem znęcania się nad chorymi psychicznie przez rodziny. Przeraża wyraziście nakreślony słowem obraz życia w nieustannym zagrożeniu, wszechobecnego ubóstwa, tragicznej sytuacji służby zdrowia, emocjonalnego upośledzenia, bezradności wobec władzy. Jest to obraz prawdziwy, co doceniły Panie Klubowiczki. Prezentacja multimedialna dopełniła wrażeń związanych z lekturą i przeniosła nas we współczesny świat azjatyckiej przyrody, kuchni, obyczajów i świątyń Angkoru.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: