Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tarnobrzegu

,,Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów”

03-10-2022

,,Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” Barbary Gawryluk dostarczyły wielu tematów do rozmów na październikowym spotkaniu DKK w Filii nr 1 na Serbinowie. Spotkanie poprowadziła Anna Pałys.

 

Barbara Gawryluk jest popularną autorką książek dla dzieci i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej. W 2021 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim klasy I Orderu Gwiazdy Polarnej.

 

W swojej książce opowiada o ,,złotym wieku polskiej ilustracji” doby PRL-u, czyli o pracy twórczej malarzy, graficzek, projektantów, którzy poświęcili całe życie książkom dla najmłodszych. Ilustrowali z pasją bajki, baśnie, opowiadania, bajki na domowe projektory do wyświetlania, pudełka zapałek, znaczki i karty pocztowe, okładki płyt, tworzyli rebusy, okładki pism typu ,,Świerszczyk”, ,,Miś”, ,,Płomyczek”.

 

O swoich inspiracjach i kulisach pracy opowiadają m.in. Elżbieta Gaudasińska, Zdzisław Witwicki, Bożena Truchanowska. Olgę Siemaszko, Janinę Krzemińską, Zbigniewa Rychlickiego, Janusza Stannego czy Adama Kiliana – wspominają najbliżsi. Panie Klubowiczki zauważyły, że dzieła wbrew pozorom nie powstawały w pięknych pracowniach, tylko w pokojach ich mieszkań, natomiast prace znajdują się do dziś w wielu zagranicznych galeriach sztuki.Mimo kiepskiej jakości papieru i ciągłej walki o kolor, wspominamy do dziś ciepło kultową serię „Poczytaj mi, mamo”.

 

Zgadzamy się w pełni ze słowami Adama Kiliana, że niektóre ilustracje są ,,światłami, które uzupełniają tekst i oświecają naszą wyobraźnię.”. Naszym zdaniem książka zaciekawia, ponieważ ukazuje historie ilustratorów opowieści czytanych w dzieciństwie. Przypomina dobre, beztroskie chwile. Książka Barbary Gawryluk bardzo wszystkim się podobała.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: