Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Tarnobrzegu

"Kukuczka"

07-12-2022

Z Kukuczką na K2

 

Podczas grudniowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych w Filii nr 1 na Serbinowie omawiano książkę pt.,,Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście” autorstwa Dariusza Kortko i Marcina Pietraszewskiego.

 

Spotkanie rozpoczęła multimedialna wyprawa w góry z Jerzym Kukuczką, w której destynacją była Korona Himalajów - a to za sprawą prezentacji przygotowanej przez moderatorkę klubu - Annę Pałys. Klubowicze chłonęli widoki ośnieżonych szczytów, stromych grani ośmiotysięczników, półek skalnych, oraz himalaistów sfotografowanych na szlaku i obozujących u podnóża gór.

Dziennikarze ,,Gazety Wyborczej” w ciekawy, niezwykle plastyczny sposób przedstawili obraz człowieka, a zarazem legendę światowego himalaizmu, dla którego ambicja, rywalizacja, chęć osiągnięcia więcej niż inni stanowiły wyzwanie.

,,Wspinanie jest jak modlitwa”- tak do tego podchodził Jerzy Kukuczka, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum - wszystkich czternastu ośmiotysięczników zdobytych w ciągu niespełna ośmiu lat, bardzo trudnymi trasami, których nikt wcześniej nie przetarł, zwłaszcza zimową porą i bez tlenu. Z książki wyłania się portret pasjonata gór, indywidualisty, chłopaka wychowanego na Śląsku, ojca i męża mającego wyrzuty sumienia, kolegi, a wreszcie górskiego partnera w drodze po ryzyko, adrenalinę i sukcesy. To opowieść o wielkiej odwadze oraz determinacji w osiąganiu wytyczonych celów i walce o własne marzenia. Motywatorem do pokonywania licznych przeszkód i znajdowania w sobie pokładów sił, był niewątpliwie element rywalizacji, jaka toczyła się pomiędzy nim a włoskim łowcą gór Reinholdem Messnerem. Świetnie sportretowana w lekturze postać budzi podziw, mimo iż nie jest wyidealizowana. I to nam się podoba.

Dywagować na temat, czy wspinaczka jest sportem, czy nie, można by jeszcze długo, ale nas szczególnie zaintrygowały cechy osobowości i charakteru bohatera, wątek feministyczny oraz obraz rzeczywistości wspinaczy z lat 70. i 80. XX wieku. Doceniamy również dowcip słowny, humor i liczne anegdoty. Wskazówka, jak porozumieć się z Pakistańczykami – bezcenna!

Bogata dokumentacja, na którą składają się zapiski Kukuczki czyni biografię bardzo ciekawą; walorem jest też fakt, że zawiera mnóstwo fotografii z górskich wypraw, podczas których nikt przecież nie daje medali… Polecamy książkę gorąco!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: