Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Torkach

„Czas białych nocy”

15-02-2022

Podczas styczniowego spotkania DKK, które miało miejsce w dniu 26.01.2022 r. w BP w Torkach, nasi klubowicze sięgnęli po niezwykłą powieść Marii Paszyńskiej zatytułowanej „Czas białych nocy” -opowiadającej o miłości rodzącej się na tle historycznych wydarzeń z okresu pierwszego dziesięciolecia XX wieku.

 

Należy zwrócić uwagę, iż Pani Maria Paszyńska -polska pisarka i felietonistka, specjalizująca się głównie w literaturze obyczajowej i powieści historycznej w „naszym kręgu czytelniczym” bardzo szybko zdobyła uznanie. Autorka, która fascynuje się m. in. historią okresu XX-lecia międzywojennego, wnikliwie przygotowuje się do pisania każdej kolejnej książki, docierając do trudno dostępnych materiałów źródłowych. Jednak jak sama podkreśla w wywiadach, przygotowując swoje powieści, skupia się nie tylko na rzetelności w kwestii realiów historycznych, lecz także na wnikaniu w psychikę bohaterów, ukazywaniu ich emocji oraz dobra tkwiącego w człowieku. Niejednokrotnie poprzez próbę stworzenia fikcyjnej opowieści połączonej z wydarzeniami historycznymi, pragnie „uczyć historii w trochę inny sposób”. Warto zaznaczyć, iż znakomitym tego przykładem stała się również seria książek: Wiatr ze wschodu oraz „Czas białych nocy”- powieść, która je otwiera.

 

W „Czasie białych nocy” poznajemy młodą Ukrainkę Anastazję Szewczenko. Dziewczyna od najmłodszych lat nie ma łatwego życia, a to za sprawą złej macochy i jej przyrodnich braci. Jeden z nich –Borys znęca się nad nią na różne sposoby i w bardzo młodym wieku popycha ją do ucieczki z domu. Drugim bohaterem powieści jest Kazimierz Stawicki- Polak, wychowywany przez ojca i mieszkającą od lat w ich domu Emilię, która dla chłopaka jest niczym matka. Kazimierz i Anastazja spotykają się początkowo przypadkiem, jako dwoje nieświadomych niczego dzieci. Jednak, kilkanaście lat później, drogi tych dwojga młodych ludzi, krzyżują się ponownie w Petersburgu –mieście spełnionych snów i upojnych białych nocy. To spotkanie, rozbudzi w nich uczucia, których się nie spodziewają, głównie przez to, że różni ich przecież wszystko, narodowość, przekonania, doświadczenia- ale mimo to połączy ich coś, od czego nie będą potrafili się uwolnić…

 

Zdaniem naszych czytelników powieść „Czas białych nocy” to z pewnością niesamowita historia o miłości, ale także o nienawiści. Książka wciąga już od pierwszych stron i dostarcza nam wiele przeżyć i emocji. Za sprawą wykreowanych przez pisarkę bohaterów mamy okazję poznać męską przyjaźń oraz równie płomienną, co trudną relację damsko-męską. Autorka nie stroni też od kwestii społeczno-ustrojowych, co ma na celu jeszcze dobitniejsze nakreślenie motywów historycznych.

 

Zachęcamy do lektury!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: