Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Torkach

"Cyrkówka Marianna”

27-06-2022

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 26.05.2022 r. w BP w Torkach, upłynęło przy dyskusji nad książką „ Cyrkówka Marianna” autorki Anny Fryczkowskiej.

 

To pasjonująca opowieść o kobiecie, która miała wieść życie wiejskiej gospodyni a została wędrowną artystką cyrkową. To wreszcie opowieść o kobiecie, której - choć los nie był dla niej łaskawy i stale musiała się borykać z własnymi traumami, słabościami i trudnościami -to wciąż szukała spełnienia. Mowa tu oczywiście o Mariannie Razik i jej mężu Franciszku –parze cyrkowców, którzy w powojennej Polsce przez wiele lat podróżowali jako słynny cyrk Boticellisse. Warto zwrócić uwagę, iż w tamtych latach owe „cyrkowe pokazy” były nierzadko jednymi z nielicznych rozrywek na jakie mogła sobie pozwolić uboga, wiejska społeczność. Marianna Razik i jej mąż występując pod pseudonimami Marisse i Arnoldo Botticellise przez prawie 25 lat prowadzili dwuosobowy cyrk „światowej sławy”, jeździli po Mazowszu i dawali kolejne przedstawienia, niosąc ludziom nadzieję, chwilę wytchnienia, przerwę od codziennego znoju i trudu życia w niewielkim wsiach i miasteczkach.

 

Na uwagę zasługuje także styl książki, a dokładniej zastosowany przez autorkę prosty, zwyczajny język- taki jakim mogła posługiwać się jej bohaterka – prosta kobieta ze wsi, która jednak doświadczyła wiele i zobaczyła kawałek świata.

 

Książka Anny Fryczkowskiej to powieść, która znakomicie oddaje realia powojennej Polski, ukazuje tamten świat jakim widzieli go ówcześni mieszkańcy. To świat zniszczonej przez Niemców Warszawy, obraz spacyfikowanych wiosek ale przede wszystkim jest opowieść o niezłomnej kobiecie-która żyła pięknie w raczej szpetnych czasach.

 

Zachęcamy do tej lektury!!!

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: