Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Woli Mieleckiej

„Kotka i generał”

11-05-2022

„Kotka i generał” na kwietniowym spotkaniu DKK w Woli Mieleckiej

 

27 kwietnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Woli Mieleckiej. Tym razem mieliśmy niezwykle trudną i poruszającą powieść „Kotka i generał”gruzińskiej pisarki - Nino Haratischwili. Autorka wyemigrowała do Niemiec. Studiowała reżyserię filmową w Hamburgu i Tbilisi.Aktualnie odnosi sukcesy jako reżyser teatralny i dramaturg. Pisze również powieści. Najbardziej znana to ,,Ósme życie (dla Brilki)”, która stała się międzynarodowym bestsellerem.

 

Czym i o czym jest najnowsza powieść„Kotka i generał”? Wojennym thrillerem? Powieścią psychologiczną? Prozą rozrachunkową? Nową wersją „Zbrodni i kary”? Wszystkim po trochu. To powieść inspirowana prawdziwą zbrodnią wojenną popełnioną przez rosyjskich żołnierzy na siedemnastoletniej Czeczence Elzie Kungajewej, w czasie wojny w Czeczeni w latach 90-tych.

 

To tragiczne wydarzenie, które można by usprawiedliwić wojennym bezprawiem i amoralnością, zmienia losy wszystkich jej bohaterów. Zmienia również głównego bohatera Aleksandra, zwanego później Generałem i staje się jednocześnie motorem jego działania, sprawiając, że stanie się na tyle bezwzględnym i pozbawionym skrupułów, że z pełnego ideałów młodego chłopca przeistoczy się w rosyjskiego oligarchę, który zawsze znajdzie sposób, by osiągnąć swój cel. Jednak przez te wszystkie lata nie zapomni o czeczeńskiej wiosce i młodej dziewczynie, a gdy ujrzy na plakacie filmowym „jej” twarz, postanowi raz na zawsze zakończyć tę historię. Gdy obudzą się duchy przeszłości, Generał nie spocznie, nim nie zadośćuczyni starym grzechom i nie wyrówna rachunku krzywd. Pomóc mu w tym może Kotka, aktorka uderzająco podobna do Nury, czeczeńskiej dziewczyny…

 

Nino Haratischwili napisała powieść, w której podjęła niezwykle trudny temat: zbrodni i kary. Opisała prawdziwą historię, historię okrutną, bolesną, łamiącą serce czytelnikowi. Udowodniła, że w niektórych przypadkach winy się nie przedawniają, a odpokutowanie za nie jest zwyczajnie niemożliwe. Podsumowując, "Kotka i Generał" to opowieść, która ma ogromną moc, chwyta za serce, wciąga, intryguje, przeraża, poraża szczerością. Każda z przedstawionych postaci jest pełnokrwista, daje się poznać z dobrej strony, ale też z tej mrocznej. Rozpadający się Związek Radziecki, pieriestrojka, nielegalne interesy, na których powstaje klasa nowych bogaczy. Wojny, z których wracają poranieni psychicznie "bohaterowie". Bezkarność armii. Wina, pokuta, zadośćuczynienie.

I jakże aktualna, szczególnie dzisiaj!

 

Justyna Ryczek – moderator DKK.

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: