Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Woli Mieleckiej

„Była sobie rzeka”

07-11-2022

Październikowe spotkanie DKK w Woli Mieleckiej

 

Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Woli Mieleckiej omawialiśmy książkę „Była sobie rzeka” brytyjskiej pisarki Diane Setterfield. Autorka zabiera nas w magiczną podróż brzegami dziewiętnastowiecznej Tamizy.

 

W noc przesilenia zimowego, w gospodzie „Pod Łabędziem” jesteśmy świadkami niezwykłego wydarzenia. Gdy próg karczmy niespodziewanie przekracza pokiereszowany mężczyzna z martwą dziewczynką na rękach, nikt nie spodziewa się cudu. A jednak! W tajemniczy sposób dziecko wraca do życia. Cud? Magia? Pytań jest więcej. Skąd pochodzi? Jak ma na imię? Jak znalazła się w rzece? Dziewczynka jest niema. Nie odpowie. Aby znaleźć odpowiedź, każdy z bohaterów wyrusza w osobistą podróż, dosłowną lub metaforyczną, na której mierzy się z samym sobą. Pojawiają się motywy straty, żałoby i traumy, jednak jest to historia o nadziei i determinacji. Trzy miejscowe rodziny mają bowiem nadzieję, że wyłowiona z Tamizy dziewczynka jest ich zaginionym dzieckiem.

 

W tej opowieści znajdziemy legendę, magię i naukę. Do tego śmiało można dorzucić tajemniczość, mrok, różnorodność postaci i talent autorki do snucia opowieści. Co może z tego wyjść? Piękna proza w połączeniu z piękną historią. Z pewnością zachwyci wielu czytelników. Podobnie jak zachwyciła Dyskusyjny Klub Książki w Woli Mieleckiej.

 

Diane Setterfield urodziła się we Wielkiej Brytanii. Studiowała literaturę francuską na Uniwersytecie Bristolskim. Jej praca doktorska dotyczyła struktur autobiograficznych we wczesnych powieściach André Gide’a. Wykładała język angielski w Institut Universitaire de Technologie oraz Ecole nationale supérieure de Chimie w Miluzie we Francji, a później nauczała po francusku na Uniwersytecie Centralnego Lancashire w Wielkiej Brytanii. W latach 90 porzuciła środowisko akademickie, by oddać się całkowicie pisaniu.

 

Jej bestsellerowy debiut, Trzynasta opowieść (2006), został wydany w 38 krajach na całym świecie i sprzedany w ponad trzech milionach egzemplarzy. Książka przez trzy tygodnie okupowała szczyt listy bestsellerów New York Times’a. Doczekała się także adaptacji filmowej w postaci serialu telewizyjnego. Krytycy docenili doskonały styl autorki, a szczególnie jej umiejętność kreowania nastroju tajemniczości i grozy. W styczniu 2019 ukazała się powieść „Była sobie rzeka”. Książkę nominowano do Goodreads Choice Award w kategorii powieść historyczna oraz uhonorowano nagrodą HWA Gold Crown Award dla najlepszej powieści historycznej 2019 roku, przyznawaną przez brytyjskie Stowarzyszenie Autorów Książek Historycznych (Historical Writers’ Association).

 

Justyna Ryczek – moderator DKK w Woli Mieleckiej

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: