Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Cieklinie

Edmondo De Amicis: "Serce"

30-07-2010

 Serce Edmondo De Amicisa to druga książka, nad którą 30 lipca 2010 roku pochylali się uczestnicy DKK w Cieklinie w ramach cyklu Co czytali nasi rodzice.
Jest to książka legenda, która przetłumaczona na wiele języków, weszła do kanonu światowej literatury dziecięcej. Jak głosi anegdota, książka powstała w ciągu czterech miesięcy, jako odpowiedź na głos serca. Edmund de Amicis (1846-1908), włoski pisarz, podróżnik, autor między innymi opowiadań wojennych, które w swoim czasie przyniosły mu znaczny rozgłos - czekał przed turyńską szkołą na syna. Wreszcie zobaczył go w towarzystwie kolegi, mizernego biedaka, dziwacznie wyglądającego w za dużym na niego ubraniu. Chłopcy pożegnali się serdecznie, a de Amicis, poruszony przykładem braterstwa, postanowił napisać książkę o losach włoskich dzieci, wykorzystując spostrzeżenia i autentyczne zapiski syna. Zawarł w niej nie tylko obrazki z życia szkoły, ale tak powszechny wówczas entuzjazm dla sprawy zjednoczenia Włoch.
"Serce" przybrało postać dziennika ucznia trzeciej klasy. Narratorem i jednocześnie głównym bohaterem jest 11-letni Henryk opisujący dziesięć miesięcy ze swego życia. Jest to okres nie tylko nauki i zabaw, to także czas dojrzewania, doświadczania siły przyjaźni ale i nienawiści, honoru i fałszu. rodzice Henryka, mądry i dobry nauczyciel, zawsze wesoły Coretti, syn handlarza drewnem i dzielny Precossi, syn pijaczyny- kowala, biedak Crossi, poczciwy olbrzym Garonne, posępny Franti i pełen wdzięku prymus Derossi. W każdym z tych chłopców jest równocześnie dorosły człowiek, potrafiący w obliczu różnych zdarzeń podjąć „dorosłą” decyzję, każdy z nich przeżywa chwile radości jak i smutku, ale żadnego z tych uczuć się nie wstydzi i nie ukrywa.
Książka wartościowa i godna polecenia. Wymaga jednak większego zaangażowania ze strony osoby prowadzącej dyskusję i pewnego „wydobywania” przekazywanych wartości. Czytana zbyt powierzchownie może się dzisiejszej młodzieży wydawać nieciekawa.
Krystyna Czechowicz
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: