Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Kolbuszowej

Henning Mankell: " Mężczyzna, który się uśmiechał"

16-12-2010

16 grudnia br. w Wypożyczalni Głównej Biblioteki, jak co miesiąc od czterech lat zgromadzili się entuzjaści czytania, którzy dodatkowo bardzo lubią dzielić się opinią o lekturze z innymi osobami. Tym razem do grona stałych Klubowiczów dołączyły dwie nowe panie: Agata i Justyna – serdecznie
witamy. Tematem była książka szwedzkiego pisarza Henninga Mankella – Mężczyzna, który się uśmiechał.
Wszystkie opinie, wypowiedzi, wrażenia, jakim podzielili się Klubowicze sprowadziły się do bardzo krótkiego podsumowania: książka – bestseller, kryminał, który „połyka się od razu”, interesująco nakreślona postać głównego bohatera – komisarza Kurta Wallandera, no i morderca – „człowiek wielki, amoralny”. To wszystko plus Szwecja – jej intrygujący krajobraz w misterny i wyrafinowany sposób tworzą niepowtarzalną atmosferę grozy, która dalece wykracza poza to, co oferują tuzinkowe kryminały.
Powieść, choć zbudowana według klasycznego już wzorca (policjant, który właśnie… odchodzi na emeryturę, jest alkoholikiem, rozwodzi się itp., podejmuje się sprawy, na którą właściwie nie miał ochoty, a w niej musi występować przeciw całemu światu ze swoimi przełożonymi włącznie), ma w sobie coś nowego i pociągającego.

Książka jest jedną z serii o komisarzu Kurcie Wallanderze, który tym razem podejmuje się śledztwa w sprawie morderstwa dwóch adwokatów: ojca, rzekomo ginącego w wypadku samochodowym oraz syna, który zostaje zastrzelony w swoim gabinecie. Każdy krok komisarza śledzi tajemniczy potentat finansowy. Człowiek, dla którego moralność nie istnieje w drodze do osiągnięcia wyznaczonego celu. To od niego komisarz słyszy słowa: „(…) Musi pan zrozumieć, że jestem człowiekiem wielkich namiętności. Uwielbiam robić interesy, patrzeć na pokonanego konkurenta, pomnażać swój majątek i nigdy sobie niczego nie odmawiać(…). (…)Robię interesy tam, gdzie znajduję możliwość (…) – Jeżeli istnieje rynek na nerki, to kupuje i sprzedaję nerki (…).
Zło w końcu zostaje napiętnowane, a sprawca schwytany. Wallander wychodzi z depresji i znów pracuje w ystadskiej policji, a czytelnik przemierzył z nim całą drogę policjanta, od morderstwa, poprzez podejrzenia, do udowodnienia dokonania zbrodni.

Następne spotkanie DKK zostało zaplanowane na 20 stycznia 2011 roku, a tematem będzie książka Janusza Głowackiego – Good night, Dżerzi.

Agnieszka Mierzejewska


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: