Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Krośnie

O melbach z Grażyną Bąkiewicz

21-10-2010

„Pisarstwo jest przyjemnością, ale zarazem reakcją na zło i krzywdę człowieka” - twierdzi Grażyna Bąkiewicz, która 19.10.2010 r. gościła w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na spotkaniu autorskim, zorganizowanym w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Moderatorem rozmowy była Agnieszka Urbanek.
Pisarka pochodzi z Łodzi, z wykształcenia jest historykiem, studiowała również dziennikarstwo, przez wiele lat pracowała, jako nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum. Na twórczość pisarki składają się zarówno powieści dla dzieci i młodzieży („Korniszonek”, „O melba!”, „Stan podgorączkowy”, Będę u Klary”) jak i dla dorosłych „Opowieść z perłą w tle”, „Coś za coś”, „Bajki dla dorosłych”). Jest laureatką wielu prestiżowych nagród i wyróżnień literackich. Jej powieść dla młodzieży „O melba!” została uznana książką Roku 2002, „Stan podgorączkowy” i „Będę u Klary” nominowane do nagrody IBBY, a „Korniszonek”, powieść dla dzieci otrzymała honorowe wyróżnienie Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych 2004.
Spotkanie zgromadziło zarówno członków Dyskusyjnego Klubu Książki jak i wielu miłośników twórczości Grażyny Bąkiewicz. Pisarka w sposób niezwykle ciekawy odpowiadała na pytania, opowiadała o swoim życiu, początkach kariery literackiej, i lękach jej towarzyszącym, twórczości oraz warsztacie pisarskim.
Autorka wyznała, że pomysły na książki czerpie z obserwacji życia. Powieści pisarki powstają z potrzeby serca, z pragnienia mówienia o rzeczach ważnych, a często bardzo trudnych. Aura tajemniczości, słuchanie i obserwowanie ludzi są dla niej główną inspiracją przy pisaniu książek. Stroni przy tym od wątków autobiograficznych, które nigdy nie znajdują odzwierciedlenia w jej pisarstwie.
„Marzenia się spełniają” – twierdzi Grażyna Bąkiewicz, początkowo pisząc do szuflady nie wierzyła, że osiągnie sukces. Mówiąc o swoim warsztacie pisarskim zachęca swoich czytelników do odkrywania w sobie zdolności literackich, do pracy z tekstem, dając przy tym cenne wskazówki przyszłym literatom.
Spotkanie z Grażyną Bąkiewicz było bardzo udane. Autorka „Bajek dla dorosłych” dała się poznać, jako bardzo sympatyczna, ciepła i otwarta osoba, znająca dobrze problemy współczesnego świata. Pełna empatii tworzy wręcz poradniki pedagogiczne dla rodziców, celnie odzwierciedlając złożone relacje międzyludzkie. Zachwyciła wszystkich swoją osobą i swobodą wypowiedzi.
Pisarka pod koniec spotkania zdradziła pomysły i plany na kolejne książki, które już wkrótce będziemy mogli nabyć w księgarniach.

Na kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki zapraszamy 16 listopada o godz. 17:00. Przedmiotem dyskusji będzie powieść „Bez mojej zgody” Jodi Picoult.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: