Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Pysznicy

Olga Masiuk: "Tydzień Konstancji"

14-07-2010

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Pysznicy omówiłyśmy „Tydzień Konstancji” - Olgi Masiuk.
Na początku spotkania tradycyjnie porozmawiałyśmy sobie o autorce książki. Dziewczęta dowiedziały się, że pani Olga Masiuk jest nauczycielką języka polskiego, a „Tydzień Konstancji” to jej debiut literacki.
Do napisania książki autorkę zainspirowała niedowidząca dziewczynka, poznana w pociągu jadącym z Warszawy do Gdańska. Pisarkę urzekły opowiadane przez towarzyszkę podróży historyjki i opowiadania. Były one tak barwne i bogate językowo, jakby dziewczynka słowami zastępowała obrazy, których przecież nie mogła zobaczyć. Tak narodziła się postać Konstancji.Główną bohaterką książki jest niewidoma dziewczynka, dla której każdy dzień tygodnia pachnie inaczej np. sobota pachnie szarlotką, pieczoną przez babcię, zaś niedziela ma zapach kawy i przypalonego schabowego.Konstancja ma wesołą rodzinę oraz poczucie humoru dzięki któremu poznajemy wiele zabawnych przygód z życia dziewczynki. Jej wujek w rozmowie z kolegą przez telefon użył wyrażenia, że: „ można się z kimś dogadać jak ze ślepym o kolorach”. A kiedy dziewczynka zapytała go, „Jak gada ślepy o kolorach?”, stwierdził: „Konstancjo, dziecko moje, przepraszam cię, język mam niewyparzony. Widzisz, jakiego masz głupiego wujka? Na co Konstancja odpowiedziała: „No… nie bardzo widzę, jakiego…” Na to wujek:” O Jezu, coraz gorzej, złociutka moja, przepraszam” . Takich przygód w książce jest więcej.
Po przeczytaniu „Tygodnia Konstancji” dziewczęta z DKK stwierdziły, że ludzie niewidomi mają wiele ograniczeń np. nie mogą jeździć na rowerze ( co było marzeniem głównej bohaterki.) Pomimo to, są tacy sami jak my, na pewno nie chcą litości, mają swoje marzenia i pasje, które starają się realizować.
Na uwagę w książce zasługują oryginalne, ciekawe, czarne ilustracje przedstawiające m. in. sylwetki bohaterów.
„Tydzień Konstancji” to książka ciekawa i na pewno godna polecenia. Została nominowana do tegorocznej edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Otrzymała wyróżnienie w kategorii "Książki dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat".

Książka Roku IBBY 2009 doceniło również opracowanie graficzne i ilustracje Ewy Stiasny do "Tygodnia Konstancji", nominując ją do tego prestiżowego wyróżnienia w kategorii graficznej.
Podsumowując, książkę naprawdę warto przeczytać. P O L E C A M Y .

Joanna Sztaba
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: