Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Trześni

Barbara Kosmowska: "Hermańce"

23-06-2010

DKK w Trześni , na kolejnym spotkaniu, które odbyło się 26 kwietnia 2010 roku, toczył rozmowy na temat książki Barbary Kosmowskiej „Hermańce”.


„Jak się już urodziłeś w Hermańcach, to po tobie. Zawsze jesteś stąd” - oto esencja niezwykłej powieści Barabary Kosmowskiej.


Hermańce... Przerzucasz kolejne strony i myślisz , gdzie jest takie miejsce, czy gdziekolwiek dziewicza przyroda zaprasza do Doliny Majtek lub doktor na zdrowotny turnus w Ośrodku Leczenia Nerwic i Uzależnień? To tylko przedsmak świata , w który wprowadza cię Złotowski, bowiem po chwili odkrywasz tu również Komitet Wdów, spotkania świetlicowe, bar Malczik, prawdziwą naturę doktora Rocha , przedsiębiorczość głównego bohatera, nalot turystek ze stolicy i wiele, wiele innych wątków. Bogactwo hermańskich osobowości , tak naprawdę nie dziwi. Ta szara rzeczywistość bowiem jest też naszą rzeczywistością. Może początkowo bronię się przed tym, ale w końcu stwierdzam, że żyję w podobnym świecie.

 

„Byliśmy bez wątpienia inni , co nam jednak poniekąd schlebiało” – mówi główny bohater , po czym dodaje - „bycie innym niż reszta świata może w pewnych okolicznościach uchodzić za komplement”. I tak właśnie w Hermańcach uchodziło.


Pokochałam więc szczerze te postacie. Nie pozostało mi nic innego. Bo jak może nie wzruszyć cudowna Antoniowa czy nie rozbawić do łez Edek, wycięty z gazety. Zadziwia tylko Gawryś, który nie potrafi zrozumieć jak mocno zranił swoje dzieci, ale nie ustaje w poszukiwaniach swojego brata w francuskich filmach.


I może chciałoby się powtórzyć za doktorem Rochem : „świat jeszcze o was usłyszy” , ale czy na pewno? Czy wraz z zamordowaniem Ilonki „bycie stąd” nie zaczęło jawić się jako coś z czego najwyższy czas się otrząsnąć, zrozumieć , że Suche Bagna czy turnus zdrowotny nie są sposobem na rozwiązanie odwiecznych bolączek tego świata? „Wszystko jest na niby , poza śmiercią „ - powie wreszcie Kostek. Na niby jest doktor , który sam leczy się u psychiatry i na niby jest ksiądz , który nie chce być księdzem , na niby jest wreszcie całe to udawanie, że najtrudniej ze wszystkiego jest zostawić „Hermańce”  za swoimi plecami i po prostu odejść.


Kolejne spotkanie odbędzie się 26 maja .2010 roku.


Katarzyna Góralska
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: