Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Zasmakować w intelektualnej prozie

31-05-2010

Majowe spotkanie DKK Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, poświęcone zostało esejom Milana Kundery. Autor zamieszczał je w czasopismach, po czym zostały wydane jako zbiór zatytułowany „Spotkanie”.

 

Do dyskusji wybrano tylko niektóre eseje. Najwięcej czasu poświęcono esejowi „Brutalny gest malarza” o F. Baconie. Francis Bacon kontrowersyjny malarz samouk, również poprzez swoje obrazy prowadzi dialog z widzem. Bez odpowiedzi pozostawia pytanie o granice „ja”. Kundera zastanawia się więc nad klasyfikacją i obroną artysty przed stereotypami. Zebranych zainteresował problem stawiania granic w malarstwie. Obecna na spotkaniu dr A. Bal z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, słusznie zauważyła, że „nieunikniona jest polemika z tradycją i żaden twórca nie jest się w stanie się od niej uwolnić”.
M. Kantor zauważa: „zdałam sobie sprawę, że nie znam wielu twórców, dzieł malarskich, muzyki, o których pisze autor. Książka otworzyła dla mnie nowe horyzonty, zachęciła do sięgnięcia po książki Celine’a czy Bergsona”. Podobnego zdania była poetka B. Tora: „Wobec tego, co przeczytałam poczułam się bezbronna (podobnie zresztą jak sam Kundera wobec muzyki Xenakisa). Autor z rozbrajającą szczerością przyznaje, że nie jesteśmy w stanie naszym umysłem, ze złudną pamięcią, ogarnąć całej historii literatury. Czytając wyrywkowo dzieła pisarzy, nie potrafimy sobie wyrobić trafnego poglądu na twórczość danego autora i dlatego jesteśmy zdani na opinie krytyków i znawców tematu. Dobrze jest więc znać pogląd, tak znakomitego twórcy esejów i szkiców, jakim jest M. Kundera i zasmakować w jego intelektualnej prozie”. Dla Z. Wojdyły interesujące były trafne myśli pisarza na temat miłości, życia i śmierci. U. Wójcik-Radoniewicz, która z wielką precyzją wczytywała się w każde słowo powiedziała: „Wobec prób kształtowania estetycznych wymiarów własnej percepcji, rozumienia i odczuwania, podejmowanych być może niechętnie i z wysiłkiem przekraczającym często określone możliwości dla przeciętnego odbiorcy czy „domniemanego znawcy sztuki” książka może być niełatwą, wręcz skomplikowaną podróżą (mamy wszak do czynienia ze smakiem wyrafinowanym i estetyką wielce elitarną) po meandrach sztuki. Bo „Spotkanie” to jak trud przemierzania górskich szlaków, nieustanne wspinanie się do miejsc, skąd widok roztacza się niewątpliwie inny i pełniejszy. Czy jednak piękniejszy? I na ile bardziej wartościowy albo fascynujący? Na ile starczy chęci, sił i odwagi, by podjąć to wyzwanie i sprostać mu?”.

 

Zebrani zgodnie stwierdzili, że po ich przeczytaniu są pod ogromnym wrażeniem intelektu czeskiego pisarza. Uznali, że jest to lektura godna polecenia, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: