Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

"Wolność: istota bycia człowiekiwm"

26-08-2010

Wolność nie jest oczywistością – dyskusja o książce

30. rocznica powstania Solidarności została uczczona wystawą w MBP w Jaśle. W aurze tej poważnej tematyki odbyła się dyskusja o książce - „Wolność: istota bycia człowiekiem”. Aby pokazać różne oblicza wolności poproszono pisarzy z całego świata o napisanie opowiadań, które mogłyby stanowić literacki komentarz do artykułów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Powstał bardzo ciekawy zbiór tekstów z różnych kręgów kulturowych, przedstawiający rozmaite, często ironiczne i przewrotne rozumienie artykułów Deklaracji.
W dyskusji udział wzięli pisarze, poeci oraz ludzie sztuki zgromadzeni w DKK MBP w Jaśle.
„Ta książka kojarzy mi się z układanką puzzli, które są sumą opowieści i tworzą całość” – powiedziała T. Furmanek-Wnęk rozpoczynając dyskusję.
„Niezwykła, uważam, jest wiara w moc słowa pisanego, mimo, że przy ogromie problemu mogłaby uchodzić za śmieszną a nawet niedorzeczną” - stwierdziła U. Wójcik. „Literatura spełnia określone warunki, mniej jest istotna prawda literacka od konwencji gatunku. Nie należy łączyć literatury z etyką. Trudno powiedzieć, czy artyści mają na celu kształtowanie świadomości etycznej czytelnika” – stwierdziła dr A. Bal. Nieco inne było stanowisko R. Kolanko, która zdecydowanie stwierdziła, że w wielu przypadkach literatura bywa dydaktyczna. O to dlaczego tak wiele się robi, aby wolność zniweczyć i ograniczyć? - pytała I. Becla. Wolność dla Z. Błażej to „wielki zbiorowy obowiązek”. T. Furmanek-Wnęk sądzi, że „Człowiek potrafi znieść wszystko jeśli ma jakąś ideę”. Jej stwierdzenie uzupełniła B. Tora: „Tragizm zawarty w opisanych historiach ludzkich unaocznia czytelnikowi czym jest wolość i jej wymiar w życiu każdego człowieka. (…) My obywatele wolnego i demokratycznego kraju w tym momencie doznajemy współczucia z tymi, którzy tej wolności nie posiadają, którzy w obronie własnych ideałów i przekonań muszą walczyć i niejednokrotnie oddawać życie. To co dla nas jest oczywistością, jak wolność sumienia i wyznania, prawo do pracy, prawo do strajku, urlopu wypoczynkowego (…), dla wielu ludzi na świecie jest marzeniem i celem, do którego zdążają i o który walczą”.
Na zakończenie spotkania uczestnicy wymieniali własne synonimy wolności.

 

lKlub  Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Krystyna Ziemba

 

 

Recenzje

 
Twój anioł Wolność ma na imię
To motto tegorocznych obchodów powstania Solidarności zadziwiająco łączy się z przeczytaną przez nas książką: „ Wolność – istota byciem człowiekiem”, z książką wydaną przez Stowarzyszenie Amnesty International dla uczczenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, przyjętej przez ONZ 60 lat temu. Jest ona kompilacją opowiadań niezwykłych i poruszających, które łączy specyficzny klucz z poszczególnymi artykułami zawartymi w rzeczonej Deklaracji.
Tragizm zawarty w opisanych historiach ludzkich unaocznia czytelnikowi czym jest wolość i jej wymiar w życiu każdego człowieka , bez względu na jego kolor skóry, czy pochodzenie i narodowość. My obywatele wolnego i demokratycznego kraju w tym momencie doznajemy współczucia z tymi, którzy tej wolności nie posiadają, którzy w obronie własnych ideałów i przekonań muszą walczyć i niejednokrotnie oddawać życie. To co dla nas jest oczywistością, jak wolność sumienia i wyznania, prawo do pracy, prawo do strajku, urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, zwolnień chorobowych i świadczeń powypadkowych i emerytalnych, dla wielu ludzi na świecie jest marzeniem
i celem, do którego zdążają, i o który walczą.
Wiele z przeczytanych opowiadań trafiło w czułą strunę serca, tak jak
„Patyczak” – opowieść o młodym człowieku pobitym i zmaltretowanym przez bandę chuliganów, poddanego upokarzającej procedurze przesłuchania policyjnego. Te przeżycia sprawiają, że zmienia swoją osobowość, a życie dla niego staje się koszmarem. Przy wsparciu swojej dziewczyny udaje mu się wyzwolić z tego stanu i przezwyciężyć paraliżujący strach. Opowiadanie „Tężec” mówi nam , że wolność jest też miarą godności człowieka, o której zachowanie niejednokrotnie trzeba walczyć. Walczy o nią mały Cesar Diaz – zdeprawowany wyrostek pragnący jednak zachować prawo do miłości swojej matki. I dlatego potraktowany podle przez przesłuchującego go przedstawiciela władzy przegryza mu palec, bo tylko taką bronią może walczyć o resztkę swej godności. Opowiadanie „Krzyk” to obraz życia starego człowieka, przy rodzinie, która musi go tolerować ze względu na wszelkie upokarzające niedoskonałości starości. Ta historia przypomina nam art.29, w którym mowa jest o tym, że każdy człowiek ma obowiązek wobec społeczeństwa (w tym wypadku ojca), bez którego niemożliwy jest swobodny i pełny rozwój jego osobowości.
Na koniec wspomnę opowiadanie „Wojna z kobietami”, choćby z tego powodu, że mówi o kobietach z Edynburga, które, podobnie jak my, spotykają się raz w miesiącu, właśnie w czwartek, i omawiają przeczytaną książkę ze świadomością, że „ich anioł ma na imię Wolność”.

Barbara Tora DKK MBP w Jaśle
 

 

O "Wolności - Istocie bycia człowiekiem”

Opowiadania z niniejszego zbioru ukazują rzeczywistość nieobcą, myślę, choć bolesną i okrutną, niepojętą, wręcz wynaturzoną, odartą z najbardziej elementarnych wyznaczników człowieczeństwa – godności i równości.
We Wstępie do książki czytamy, iż wystarczy odrobina wrażliwości, by rzeczywistość ta przejęła i przejmowała na tyle, by nie wypierać jej, nie pomijać, nie zapominać o niej. Trzeba jednak właściwych narzędzi i siły, by w jakikolwiek sposób móc ją przeobrażać. Niezwykła, uważam, jest wiara w moc słowa pisanego, mimo, że przy ogromie problemu mogłaby uchodzić za śmieszną a nawet niedorzeczną: „Literatura może być potęgą równą samemu życiu. Może być jak nasze proroctwo. Może nas inspirować do zmieniania świata i dawać nam pociechę, nadzieję, pasję oraz siłę, których potrzebujemy do walki o lepszą przyszłość tak dla nas, jak i dla całej ludzkości.” (Vered Cohen-Barzilay – Słowo wstępne Przemożna siła literatury).
W obliczu nieustannie i bezlitośnie gwałconych praw człowieka jakże różny wymiar posiada owa wolność, stan ducha i ciała, który dla wszystkich winien mieć to samo znaczenie i z jednakową siłą określać istotę bycia człowiekiem. Wszak „Jesteśmy stworzeni do dobra i sprawiedliwości, nie przychodzimy na świat, by postępować zachłannie, samolubnie i okrutnie ani być niewolnikami zachcianek innych ludzi” (Arcybiskup Desmond Tutu). Bez wnikania w okoliczności warunkujące i ustanawiające wolność dla poszczególnych narodów, społeczności, grup, jednostek, stanów itd., a także czynników tę wolność ograniczających, pozbawiających jej, jawi mi się ona jako szczególny rodzaj bezpieczeństwa, równoznacznego z brakiem lęku – jestem i nic ani nikt w tym jestestwie mi nie przeszkodzi.
Być człowiekiem wolnym to oddychać pełną piersią.
„Gdy wszystko inne zawiedzie (…)
Przetrwa co w oczach duszy światłem utrwalane
Sen o wolności, pokój wszystkim szczodry
Warunki nadziei wiecznie odnawiane”
(Deklaracja - Andrew Motiow)
Przejmujący, uważam, jest jeszcze jeden fakt – bowiem nie trzeba wcale sytuacji, wydarzeń ani też działań wyjątkowo niesprzyjających, czy tragicznych, by odczuć zniewolenie, by doznać niesprawiedliwego traktowania, respektowania i egzekwowania ustanowień, do których ma święte człowiecze prawo, by wreszcie na tyle się zagubić, zatracić, żeby w oczach własnych lub dla innych przestać być człowiekiem. A to już rzeczywistość, w której funkcjonujemy na co dzień…

 

Urszula Wójcik DKK MBP w Jaśle

 

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: