Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Monika Rakusa: "Żona Adama", Grażyna Plebanek: "Pudełko ze szpilkami"

26-09-2010

Wektory kobiecego losu

Wrześniowa dyskusja o książkach odbyła się pod znakiem kobiecych losów wobec nieoczekiwanego – życia i śmierci w powieściach: „Żona Adama” Moniki Rakusy i „Pudełko ze szpilkami” Grażyny Plebanek.
Żony Adama próbują skonfrontować się z faktem jego nieoczekiwanej śmierci. Obie życie u jego boku postrzegają odmiennie, jakby nie mówiły o tym samym człowieku. Książka wzbudziła sporo pytań i kontrowersji.
Czym są bowiem zależności, które tak mocno determinują każdy ze związków? Co powoduje, że Rita, pierwsza żona Adama, staje się osobą niepokorną, zbuntowaną i walczącą, zaś Anna, żona numer dwa, ustawia się wiecznie na bocznych pozycjach, ulega wszystkim i wszystkiemu? Dlaczego kobiety te w zderzeniu z osobowością Adama zatracają własne życie, a w przypadku Rity rujnują także małżeństwo? Dlaczego śmierć Adama staje się dla żon prawdziwą bombą emocjonalną, wielką dziurą wypełnioną po brzegi skrajnym niebytem, który wpycha w jakże trudno pojmowaną i definiowaną samotność. Jaki wymiar dla każdej z bohaterek ma owa samotność? Jaki wymiar ma czas i przestrzeń bez Adama? Jak przyjąć tę Adamową śmierć, jak się z nią zmierzyć i pogodzić, co wybaczyć, a co zapomnieć, jak dalej żyć”.

 

„Pudełko ze szpilkami” to historia Marty, którą zaskoczył fakt poczęcia własnego dziecka. Klucz do powieści poetka Urszula Wójcik upatruje w dziecięcym obrazku bohaterki, który stał się synonimem odrzucenia z grupy i poszukiwaniem własnej odrębności. „Książka była dla mnie lekturą poruszająca, bo jeśli już przedrzeć się przez specyficzny język autorki (…) wyłania się niesamowita symbolika tytułu. Bowiem pudełko - schowek mieści w sobie dwie najtrudniejsze do pogodzenia dla młodych kobiet sprzeczności dzisiejszego świata”.Częścią wspólną obu powieści jest macierzyństwo. Rozumiane i przeżywane przez każdą bohaterkę zupełnie inaczej. Miłość i macierzyństwo to wektory, które wyznaczają kobiecy los.

 

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: