Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Jaśle

Spotkanie z Monika Rakusą

21-10-2010

Kobiecość wielowymiarowa – spotkanie z Moniką Rakusą

21 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Moniką Rakusą w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Monika Rakusa zadebiutowała powieścią „39,9”, kolejno napisała „Baśnie dla Antosia” oraz „Żonę Adama”. „Pisarstwo rodzi się z tego, że człowiek jest w kryzysie” – powiedziała na spotkaniu Monika Rakusa. Pisarka swoją twórczością włącza się w dyskurs z kulturowymi stereotypami. Krytykuje mit szczęścia, jako wymóg współczesnego świata. Kult wiecznej młodości - „kultura nie wybacza procesu starzenia, zwłaszcza kobietom” oraz patriarchat, który jak sądzi doskwiera głównie mężczyznom, zmuszając ich do przyjęcia nowych ról. Człowiek doświadcza w życiu wielu wykluczeń. Łączy się to z doświadczeniem holocaustu. Mówiła o odwróceniu ról dla rodzin poholocaustowych, w których dziecko zmuszone jest do przyjęcia roli dorosłego. Pisarka bierze udział w projekcie realizowanym przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Muzeum szuka indywidualnych świadków zagłady ludności żydowskiej. W jej książkach piętrzą się wątki toksycznych związków rodzinnych. Zapytana o pozytywne funkcje rodzicielskie i wychowawcze stwierdziła: „Aby wychować człowieka szczęśliwego, samemu trzeba być szczęśliwym”. Jako mistrzów literackich jednym tchem wymienia: M. Kunderę, D. Lessing, A. Oza, J.M. Coetzee. W literaturze polskiej ceni kanon literacki, głównie Sienkiewicza i Prusa.
Podkreśla rolę baśni we własnym życiu, u siebie jako pisarki i czytelniczki. Niezwykle ceni baśnie Andersena, zwłaszcza „Dziewczynkę z zapałkami”. Swoim czytelnikom poleca zaś „Mały pokój z książkami” E. Farjeon.


Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.


 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: