Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Lesku

Wiesław Adamczyk: „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”, Teresa Oleś – Owczarkowa: "Rauska"

21-09-2010

Miesiąc wrzesień jest dla Nas, Polaków świadomych swojej historii miesiącem szczególnym. To właśnie ten miesiąc łączący schyłek lata i początek pięknej polskiej jesieni, siedemdziesiąt jeden lat temu był początkiem najstraszniejszej karty w historii nie tylko naszego kraju ale Europy w ogóle.

Wrześniowe spotkanie naszego Dyskusyjnego Klubu Książki w Lesku przebiegało pod hasłem II wojny światowej. Miałyśmy możliwość poznać relację naocznego świadka barbarzyńskiego okrucieństwa jakie spadło na Nas- Polaków. Wiesław Adamczyk był chłopcem, kiedy w maju 1940 roku razem z matką i rodzeństwem deportowano go z Polski na pogranicze Syberii i Kazachstanu. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, zginął w Katyniu. Deportacja w 1940 roku stanowiła początek dziesięcioletniej odysei, podczas której rodzina Adamczyków, trapiona głodem i chorobami, doświadczyła życia w skrajnej nędzy i ciągłym zagrożeniu. Wiesław Adamczyk powitał wolność jako jedna z 20 tys. polskich sierot, które przeżyły syberyjskie zesłanie.
„Kiedy Bóg odwrócił wzrok” jest rozczarowaniem człowieka wierzącego, który nie może pojąć zgody na okrucieństwo wobec drugiego człowieka.
Jest to książka głęboka i szczera, która daje świadectwo doświadczeniom wojennym jednej rodziny i stanowi kronikę epizodów, którym historia do dziś nie oddała sprawiedliwości.

Druga książka z którą miałyśmy się okazję zapoznać - „Rauska” pióra Teresy Oleś – Owczarkowej to nietuzinkowe ujęcie wojennego dramatu, który zyskuje nowy wymiar.Polska rodzina zostaje zesłana na przymusowe roboty do Niemiec. Trafiają do gospodarstwa w miejscowości Rauska w Sudetach. To tutaj główna bohaterka książki, jedenastoletnia Alusia, dojrzewa i poznaje życie. Dla niej pobyt w Niemczech jest przygodą i okazją do poznania zupełnie nowego świata. Powieść, oparta na autentycznych losach matki autorki, ukazujeinne, dotychczas niespotykane w literaturze oblicze wojny. To ciekawa i zmuszająca do analizy książka o ludziach – bez narodowościowych uprzedzeń, podziału na wrogów i przyjaciół, bez wydawania wyroków o winie. Pomimo dojmującego charakteru przeżyć, książce nie brak optymizmu i żywiołowości. Opowieść Alusi brzmi wiarygodnie, dzięki bardzo konsekwentnie użytemu przez autorkę dziecinnemu językowi. Dzięki zastosowaniu owej techniki narracyjnej, książka ta jest świadectwem innym niż wszystkie.
Naprawdę warto sięgnąć po obie pozycje. Jako czytelnicy mamy możliwość docenić otaczającą nas rzeczywistość, jako Polacy mamy obowiązek wiedzieć i pamiętać. 
                    Joanna Krawczyk

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: