Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Leżajsku

Angelika Kuźniak: "Marlene"

22-02-2010

W dniu 22 lutego 2010 roku odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Leżajsku. Tym razem czytelniczki dzieliły się wrażeniami po przeczytaniu książki „Marlene”  pióra Angeliki Kuźniak – dwukrotnej laureatki nagrody Grand Press za najlepszy reportaż prasowy. „ Marlene” nie jest zwykłą biografią bardzo znanej gwiazdy filmowej Marleny Dietrich. Nie ukazuje bowiem życia aktorki od narodzin do śmierci i nie powiela znanych faktów z jej życia.

 

Autorkę „Marlene” interesowały szczególnie trzy sprawy: dwukrotna wizyta wielkiej gwiazdy w Polsce (w latach 60. ubiegłego wieku), stosunek Niemców do aktorki ( a wielu Niemców nie mogło wybaczyć Marlenie Dietrich, że nie poparła Hitlera, wyjechała z kraju i w czasie wojny śpiewała dla amerykańskich żołnierzy) oraz ostatnie lata życia Dietrich i jej zmagania z chorobą. Punktem wyjścia do napisania tej swoistej biografii staje się pożółkła kartka z jednego z notesów Marleny Dietrich z kilkoma polskimi nazwiskami - w tym Zbigniewa Cybulskiego. Notes ten znalazł się wśród 25 ton rzeczy będących wcześniej własnością aktorki ( a są wśród nich stroje, bilety, meble ale również szmaty do podłogi, rolki papieru toaletowego i niedopałki, a także egzotyczne ptasie pióra szmuglowane przez granice....).


Angelika Kuźniak spędziła niezliczone godziny w berlińskim muzeum ( gdzie trafiły wspomniane wyżej rzeczy), zapoznając się z dokumentami pozostawionymi przez Dietrich, rozmawiała – osobiście, telefonicznie bądź listownie – z ludźmi, którzy współpracowali z niemiecką aktorką i piosenkarką.

 

Autorka oddaje głos także osobom bliskim Marlenie Dietrich - jej córce i wnukowi. Przywołuje listy fanów i przeciwników artystki, dociera do wspomnień, listów, notatek i zapisków w kalendarzach i nigdy niepublikowanych dziennikach Dietrich ( a z nich cytuje np. zapiski o pogodzie i kursach walut). Z tej niezwykłej biografii wyłania się portret wielkiej gwiazdy i damy, surowej i rygorystycznej perfekcjonistki dbającej o każdy detal, kobiety inteligentnej, świadomej swej wartości, choć ze skłonnościami do fanaberii .

 

W opinii klubowiczek „ Marlene” jest ciekawą, bo bardzo oryginalną biografią, zawierającą mnóstwo nieznanych szczegółów z życia „ Błękitnego Anioła”, pozwalającej inaczej spojrzeć na życie tej fascynującej kobiety.


Anna Lasek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: