Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

DKK w Ustrzykach Dolnych

Stieg Larson: „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

19-06-2010

 Stieg Larson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”

Sugerując się licznymi opiniami typu : "wydawnicza sensacja, doskonały autor kryminałów, który pojawił się znikąd”, "szwedzka powieść kryminalna, ma zarówno klasę, jak i społeczne sumienie" czy „pełna energii historia o seryjnym mordercy" postanowiłyśmy przekonać się czy naprawdę warto sięgnąć po tą pozycję.

Mężczyźni którzy nienawidzą kobiet to pierwsza część trylogii kryminalnej Millenium, której bohaterem jest dziennikarz i wydawca magazynu Millenium Mikael Blomkwist. Będący na życiowym zakręcie Mikael - oskarżony i skazany za zniesławienie, dostaje niecodzienne zadanie, pozwalające mu zniknąć z oczu opinii publicznej, zaszyć się w zacisznym kącie gdzieś na peryferiach Szwecji i rozwiązać tajemnicę rodzinną, która od 40 lat gnębi wuja Harriet – tajemnicę zaginięcia ukochanej siostrzenicy. Sprawa nie jest prosta – nie poradziła sobie z nią policja, ani prywatny detektyw, nie ma żadnych dowodów, ani poszlak.
Oprócz Mikaela sprawą tą zajmuje się również hackerka - Lisabeth Salander. Ich drogi krzyżują się na długie miesiące, niekoniecznie ku uciesze obojga, a w trakcie śledztwa rodzi się między nimi niebezpieczna fascynacja. Lisabeth jest zdecydowanie niekonwencjonalną postacią kobiecą, z jaką nie spotkałam się w żadnej innej książce. Niesamowicie inteligentna, o wyglądzie „chłopczycy”, silna i bezkompromisowa, sprytna i wojownicza, a jednocześnie głęboko zraniona i skrzywdzona w dzieciństwie.
Okazuje się, że recenzje i opinie nie kłamią, treść i akcja są tak wciągające, iż nawet opasłość księgi (spowodowana dogłębną analizą psychologiczną postaci oraz zawiłością fabuły) przestaje być problemem.
W zasadzie nie jesteśmy „czytaczkami” kryminałów, ale jak to się mówi: nie można krytykować czegoś, czego się nie zna, więc żeby wydać własną opinię należało sięgnąć po najnowszy bestseller. Przeczytałyśmy i mimo licznych „wpadek” książka wywarła na nas pozytywne wrażenie i zachęciła do przeczytania kolejnych części. Może nie od razu (teraz wypada przeczytać coś spokojniejszego), ale za jakiś czas warto.
 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: