Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26857085 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Informacje

Spotkanie moderatorów DKK - relacja

17-12-2013

Spotkanie moderatorów DKK

 

11 grudnia 2013 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie odbyło się kolejne spotkanie moderatorów DKK, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno Metodyczny. W spotkaniu uczestniczyli bibliotekarze prowadzący Dyskusyjne Kluby Książki na Podkarpaciu. Wszystkich zebranych przywitała Pani Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która wyraziła równocześnie podziękowanie za propagowanie w bibliotekach idei cyklicznych rozmów i dyskusji o książkach. W 2013 roku za działalność na rzecz czytelnictwa nagrodzono 3 DKK w: Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, Filii Nr 3 w Dębicy, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Przeworsku i Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta w Strzyżowie. Bibliotekarzom - moderatorom DKK: Grażynie Mordeckiej,  Halinie Jasnosz i Marzenie Midurze, Pani dyrektor Barbara Chmura, wręczyła aparaty cyfrowe OLYMPUS D-760.

 

Moderatorzy DKK wysłuchali wykładu Jarosława Mikołajewskiego – poety, prozaika, tłumacza z języka włoskiego, eseisty i publicysty na temat literatury włoskiej pt. Nie tylko Eco, czyli włoscy pisarze, których każda biblioteka posiadać powinna. W trakcie ciekawego i bogatego w informacje wykładu przedstawił najważniejsze dzieła i twórców literatury włoskiej, takich  tak jak Cesare Pavese, Pier Paolo Pasolini, Giuseppe Ungaretti, Umberto Eco, Italo Calvino, Alberto Moravia, Dino Buzzati.  Książki, po które koniecznie trzeba sięgnąć  to Gepard Giuseppe Tomasi di Lampedusy i Pinokio Carlo Collodiego.

 

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK, przedstawiła relację z wyjazdu studyjnego koordynatorów DKK, zorganizowanego przez Instytut Książki  we współpracy z Instytutem Goethego w Warszawie i wsparciu finansowym  Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Bibliotekarze z Polski mieli okazję  wymienić doświadczenia  z bibliotekarzami z trzech niemieckich bibliotek w Berlinie, Bielefeld i Kolonii w zakresie promowania czytelnictwa, tworzenia atrakcyjnej oferty kulturalnej dla społeczności lokalnej, sposobów pozyskiwania środków zewnętrznych na działania czytelnicze. Biblioteki niemieckie są  skomputeryzowane, wyposażone w stanowiska do samodzielnej obsługi wypożyczeń i zwrotów. Aranżacja  pomieszczeń dostosowana jest do najróżniejszych działań oferowanych przez biblioteki, dobór mebli i kolorystyka oraz światło wprowadzają niepowtarzalny klimat. Biblioteki oprócz książek gromadzą i udostępniają media elektroniczne. W Koloni można wypożyczyć nie tylko płyty CD, DVD, audiobooki czy e-booki, ale również czytniki książek elektronicznych czy tablety. Do dyspozycji czytelników są również elektroniczne wersje gazet (Gazeta Wyborcza również).

 

W dalszej części swojego wystąpienia Małgorzata Augustyn przedstawiła informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki  w województwie podkarpackim  w 2013 roku oraz planach na 2014 rok. W bibliotekach Podkarpacia w 2013 roku funkcjonowało 80 DKK: 46 dla dorosłych czytelników, 22 dla młodzieży i 12 dla dzieci.  Do realizacji programu  dotacyjnego Instytutu Książki włączyło się 9 kolejnych bibliotek Podkarpacia. Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zakupiono 1  155 książek, zorganizowano 49 spotkań autorskich z: Marią Czubaszek, Barbarą Gawryluk, Agnieszką Frączek, Anną Janko, Grzegorzem Kasdepke, Hanną Kowalewską, Sławomirem Koprem, Krzysztofem Koziołkiem, Anną Łaciną, Katarzyną Majgier, Anną Onichimowską, Barbarą Rybałtowską, Izabelą Sową, Ludwiką Włodek. 

 

Moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2014 rok i materiały reklamowe Instytutu Książki

 

Małgorzata Augustyn

 

-----------------------------------------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: