Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26857131 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Informacje

MBP w Cieszanowie najlepsza na Podkarpaciu!

05-12-2017

 

MBP w Cieszanowie najlepsza na Podkarpaciu!


Za nami siódma edycja Rankingu Bibliotek „Rzeczpospolitej". W pierwszej 100. bibliotek znalazło się 6 bibliotek z Podkarpacia. Najwyższe, 17. miejsce otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie, zyskując zarazem tytuł najlepszej biblioteki w woj. podkarpackim. W pierwszej trójce najlepszych na Podkarpaciu bibliotek znalazły się oprócz MBP w Cieszanowie, na miejscu 2. Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie oraz na miejscu 3. Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedz. w Szebniach.

 

Organizatorzy rankingu wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Ankieta zawierała 19 pytań. Uzyskano 650 odpowiedzi, których analiza stała się podstawą do wyłonienia zwycięzców.
 

Ocenie poddano m.in. powierzchnię biblioteki i filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniano też liczbę godzin otwarcia biblioteki, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, wielkość księgozbioru nabytego w ciągu ostatnich dziesięciu lat jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki. Przyznawano punkty m.in. za dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych a także za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie.


Jak można przeczytać w Raporcie „Rzeczpospolitej” ankietowane placówki skutecznie aktywizują lokalną społeczność i promują czytelnictwo. – Biblioteka to obecnie miejsce, gdzie rządzi już nie tylko książka. Trzeba iść z duchem czasu i słuchać potrzeb czytelników. Stąd nasz udział w wielu nowatorskich projektach i nacisk na urozmaicanie księgozbioru. Stawiamy na nowości wydawnicze oraz audiowizualne – komentuje Anna Siewiorek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie, laureatki 4.miejsca w tegorocznym rankingu.

 

Dużym atutem ankietowanych bibliotek jest fakt, że nie zamykają się na nowe technologie, są świadome że książka w obecnych czasach ma ogromną konkurencję w mediach i nowych, wciąż rozwijających się technologiach. Biblioteki uczą się jak je skutecznie wykorzystać do promocji czytelnictwa. Biblioteki coraz częściej posiadają licencję na dostęp do książek, czasopism czy baz danych zamieszczonych w sieci. W ponad 99 proc. bibliotek można skorzystać z Internetu, a w ok. 80 proc. również z wi-fi. Ponad 83 proc. placówek ma własną stronę internetową, a księgozbiór w sieci ma niemal 84 proc. ankietowanych bibliotek (o 11 pkt. proc. więcej niż rok temu). Ponad 45 proc. bibliotek udostępnia księgozbiór online, o 8 pkt. proc. więcej w stosunku do roku ubiegłego.

 

Najlepsze placówki biblioteczne potrafią się oprzeć negatywnym trendom i pomimo spadku czytelnictwa w Polsce, zaszczepiają miłość do książek najmłodszym. W ponad połowie badanych bibliotek działają kluby i koła czytelnicze. Dużą uwagę biblioteki poświęcają także czytelnikom 50+ organizując dla nich spotkania, imprezy czytelnicze i kursy komputerowe, które cieszą się dużym zainteresowaniem. W zorganizowanych przez biblioteki publiczne imprezach literackich i okolicznościowych w minionych roku wzięło udział łącznie 7,9 mln. osób.


Ponad 55 procent placówek jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, ułatwiając nie tylko dostęp do budynków bibliotek, ale także udostępniając specjalistyczny sprzęt do odtwarzania książek zapisanych cyfrowo dla osób niedowidzących i niewidomych

 

Biblioteki podkarpackie w Rankingu Bibliotek 2017:

Miejsce 17. – Miejska Biblioteka Publiczna w Cieszanowie (pow. lubaczowski)

Miejsce 24. – Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie

Miejsce 40. – Gminna Biblioteka Publiczna w Jaśle z siedz. w Szebniach

Miejsce 54. – Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale (pow. rzeszowski)

Miejsce 77. – Miejska Biblioteka Publiczna w Lubaczowie

Miejsce 97. – Gminna Biblioteka Publiczna w Żyrakowie (pow. dębicki)


Pełna lista Rankingu Bibliotek 2017 jest już dostępna na stronie internetowej „Rzeczpospolitej”.
 

Wszystkim zwycięskim bibliotekom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji tej bibliotecznej rywalizacji za rok!


Ewa Lelek Dział Instrukcyjno-Metodyczny
WiMBP w Rzeszowie

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: