Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26858120 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Informacje

Biblioteki coraz nowocześniejsze

31-07-2012

 

Biblioteki coraz nowocześniejsze


        W ostatnich latach w bibliotekach samorządowych woj. podkarpackiego nastąpił znaczny postęp w dziedzinie komputeryzacji. Wprowadzenie do bibliotek nowoczesnych technologii komunikacyjnych, dostęp do Internetu i wysokiej klasy sprzęt informatyczny nawet w najmniejszych filiach bibliotek wiejskich – to już niemal codzienność. Postęp informatyzacji w bibliotekach publicznych Podkarpacia stał się możliwy dzięki środkom własnym (samorządowym) a także dzięki udziałowi tychże bibliotek w rozmaitych rządowych i pozarządowych projektach i programach. Nad wdrażaniem i realizacją niektórych z nich czuwała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie, która w naszym województwie pilotuje m.in. dwa największe ogólnopolskie programy pomocowe dedykowane bibliotekom. Program Rozwoju Bibliotek - ogólnopolskie przedsięwzięcie, którego celem jest wzmocnienie potencjału bibliotek publicznych w małych miejscowościach - zagwarantował wyposażenie bibliotek w sprzęt informatyczny, cykl praktycznych szkoleń dla bibliotekarzy, wzmocnienie środowiska bibliotecznego i promocję bibliotek. Z kolei strategicznym celem koordynowanego przez WiMBP w Rzeszowie programu Biblioteka+ było przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy i kultury, w ramach którego realizowano m.in. wprowadzenie jednolitego, ogólnopolskiego, centralnego systemu komputerowego MAK+ umożliwiającego zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, wymianę informacji o księgozbiorach i wypożyczeniach pomiędzy samymi bibliotekami oraz zdalny dostęp poprzez Internet dla czytelników, internetyzację bibliotek oraz szkolenia bibliotekarzy w zakresie nowych kompetencji.


Obecnie komputeryzacja procesów bibliotecznych prowadzona jest w 369 placówkach, co stanowi 54% ogółu bibliotek. W stosunku do analogicznego okresu z roku 2010 podwoiła się liczba bibliotek wiejskich będących w trakcie komputeryzacji, ponad dwuipółkrotnie wzrosła także liczba bibliotek całkowicie skomputeryzowanych.


Automatyczną rejestrację zwrotów i wypożyczeń książek realizuje obecnie 30% podkarpackich bibliotek publicznych
. Do komputeryzacji procesów bibliotecznych wykorzystywanych jest 7 różnych zautomatyzowanych systemów bibliotecznych. Najwięcej, bo aż 175 placówek wykorzystuje zintegrowany system biblioteczny SOWA, drugi wiodący w naszym województwie program biblioteczny to MAK+, który zainstalowany jest w 98 placówkach. Obydwa programy umożliwiają komunikację z innymi programami bibliotecznymi w kraju i na świecie dzięki zastosowaniu międzynarodowego standardowego formatu zapisu danych bibliograficznych MARC21. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie jest także inicjatorem nowatorskiego w skali kraju zintegrowanego Systemu Bibliografii Regionalnej woj. podkarpackiego, polegającego na koordynacji prac bibliograficznych WiMBP w Rzeszowie z bibliotekami z terenu całego województwa. To gratka dla miłośników tradycji i historii lokalnej.


Prawie 85 % ogółu bibliotek udostępnia Internet czytelnikom
. Internet, który okazał się wielkim sprzymierzeńcem bibliotek, umożliwia m.in. dostęp do elektronicznego katalogu biblioteki, dostęp do tworzonych przez biblioteki specjalistycznych baz danych a także interaktywne współistnienie biblioteki i czytelników w Sieci. Już dziś 61 bibliotek podkarpackich ma swoje profile na najbardziej popularnych portalach społecznościowych. Miarą nowoczesności i postępu w społeczeństwie informacyjnym jest nasycenie urządzeniami elektronicznymi i multimedialnymi w naszych gospodarstwach domowych, miejscach pracy czy nauki, których istnienie jest już tak pospolite, że uznajemy je za oczywiste. Dotyczy to także bibliotek – rokrocznie o kilkaset jednostek sprzętu komputerowego, rośnie liczba udostępnianych użytkownikom bibliotek  w woj. podkarpackim komputerów. Dostęp do Internetu na osobistym komputerze także przestaje być problemem – obecnie prawie 25% naszych bibliotek umożliwia bezprzewodowy dostęp do Sieci.


Lepszy dostęp do cennych zasobów kulturalnych oraz szansa na połączenie rozproszonych zbiorów bibliotek umożliwił – obecny także w bibliotekach publicznych na Podkarpaciu – rozwój techniki cyfrowej. W naszym województwie od kilku lat realizuje się z powodzeniem coraz więcej projektów digitalizacyjnych, tworzone są także biblioteki cyfrowe. Największa, Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa, działająca od pięciu lat, powstała z inicjatywy Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. O popularności Biblioteki udostępniającej najcenniejsze zbiory biblioteczne oraz kolekcje powierzone przez inne instytucje kultury i edukacji woj. podkarpackiego świadczy ilość wyświetleń zamieszczonych publikacji –oscylująca w granicach kilkuset tysięcy rocznie. Digitalizacja zbiorów, umożliwiająca elektroniczny dostęp do unikatowych i cennych eksponatów prowadzona była w 9 bibliotekach samorządowych na Podkarpaciu, gdzie działa dodatkowo pięć innych bibliotek cyfrowych: Sanocka Biblioteka Cyfrowa, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, Kolbuszowska Biblioteka Cyfrowa, Tarnobrzeska Biblioteka Cyfrowa oraz najmłodsza, Cieszanowska Biblioteka Cyfrowa.

         Przygotowała: Ewa Lelek

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: