Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855593 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Komunikaty

Bibliotekarz Roku 2019 – II etap konkursu

16-04-2020

 Bibliotekarz Roku 2019 – II etap konkursu


15 kwietnia 2020 r. rozpoczął się II etap Ogólnopolskiego Konkursu SBP Bibliotekarz Roku 2019.

W tegorocznej X edycji Konkursu bierze udział 16 finalistów. Lista wszystkich finalistów /w kolejności alfabetycznej/ oraz ich sylwetki znajdują się na portalu SBP https://www.sbp.pl/artykul/?cid=22375&prev=408


Podobnie, jak w roku ubiegłym, o wyborze laureata zdecydują wyłącznie członkowie kapituł konkursowych ustanowionych przez zarządy okręgów. Każdy zarząd okręgu SBP ustali ranking finalistów I etapu, z pominięciem laureata swojego okręgu.


Na podstawie okręgowych rankingów, poprzez zliczenie głosów, Komisja Odznaczeń i Wyróżnień przy Zarządzie Głównym SBP ustali finałowy wynik i ogłosi zwycięzcę Ogólnopolskiego Konkursu Bibliotekarz Roku 2019 na portalu SBP 6 maja 2020 r.


Gratulujemy Podkarpackiemu Bibliotekarzowi Roku 2019 – Dyrektorowi Andrzejowi Jagodzińskiemu dotychczasowych sukcesów i życzymy jak największej liczby głosów od kapituł okręgów SBP.


Małgorzata Sierżęga
Przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Rzeszowie

 

 

Andrzej Jagodziński
Podkarpacki Bibliotekarz Roku 2019

 

Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej
wykształcenie: wyższe
30 lat pracy w bibliotece

 

Działania na rzecz biblioteki / bibliotek

Dzięki staraniom A. Jagodzińskiego MiPBP w Kolbuszowej zakończyła w 2019 r. realizację zadania "Modernizacja i adaptacja budynku byłego Muzeum (dawnej Synagogi) na potrzeby Oddziału Edukacji Kulturalnej i Regionalnej oraz automatyzacja procesu wypożyczeń w MiPBP w Kolbuszowej" (w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, Priorytet 2: Infrastruktura Bibliotek 2016-2020). W nowej siedzibie Oddziału mieszczą się: Galeria Miejska, gromadząca obrazy z Międzynarodowych Plenerów Malarskich organizowanych od 2001 r., Multimedialne Muzeum prezentujące historię Kolbuszowej i regionu, magazyn zbiorów regionalnych oraz sala przystosowana do organizacji różnorodnych imprez.
W 2019 r. Oddział odwiedziło 5 394 osoby, uczestnicząc w koncertach, spotkaniach autorskich, wystawach, a w przestrzeni miejskiej pojawiły się znaki kierujące do Biblioteki i do w/w Oddziału.

Od wielu lat placówka kierowana przez A. Jagodzińskiego jest pionierem we wdrażaniu nowych technologii do pracy bibliotecznej. W 2019 r. zautomatyzowano proces wypożyczeń, zainstalowano wrzutomat do całodobowych zwrotów książek, a w systemie bibliotecznym rozpoczęto ewidencjonowanie i udostępnianie takich rodzajów zbiorów jak: ikonografia, księgi parafialne powiatu kolbuszowskiego, fotografie, filmy, nagrania dźwiękowe oraz dokumenty elektroniczne, w tym e-booki.

Dla A. Jagodzińskiego jednym z priorytetów jest digitalizacja zbiorów regionalnych i rozwój Kolbuszowskiej Biblioteki Cyfrowej. W 2019 r. pozyskano dla niej 695 dokumentów, z których tworzone są pliki prezentacyjne i filmy, jak:  Kolbuszowski wrzesień 1939, złożony z relacji osób, nieznanych zdjęć itp., nakręcony wg scenariusza autorstwa A. Jagodzińskiego.


Działania na rzecz  użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Szeroka oferta dla użytkowników MiPBP to wynik efektywnej współpracy z wieloma instytucjami i twórcami. W Bibliotece działa lokalne partnerstwo publiczno-społeczne na rzecz czytelnictwa, z udziałem Regionalnego Towarzystwa Kultury im. J.M. Goslara, mieszkańców, przedstawicieli instytucji publicznych oraz szkół. Przy pozyskiwaniu materiałów archiwalnych oraz przy publikacji serii Varia Kolbuszowskie, A. Jagodziński współpracuje z lokalnymi regionalistami (np. książka Krzysztofa Haptasia Ksiądz Ludwik Ruczka), czy parafiami (album Kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Kolbuszowej). Kładzie też duży nacisk na współpracę z osobami starszymi. W 2019 r. wychodząc naprzeciw ich potrzebom MiPBP w Kolbuszowej zrealizowała 5 edycję projektu O finansach w bibliotece oraz kursy komputerowe dla seniorów. Do osiągnięć zaliczyć należy także zaangażowanie lokalnych artystów do organizacji wystaw, dzięki czemu wśród odwiedzających znalazło się wiele osób, które do tej pory nie miały kontaktu z Biblioteką.

Działania na rzecz innych bibliotek i środowiska bibliotekarskiego

A. Jagodziński od wielu lat aktywnie działa w SBP. Już drugą kadencję pełni funkcję członka ZG SBP. W 2019 r., z jego inicjatywy, MiPBP w Kolbuszowej zorganizowała VII Podkarpackie Spotkanie Użytkowników MAK+ oraz XVII Spotkanie Bibliotekarzy z powiatu kolbuszowskiego.

Osiągnięcia zawodowe kandydata z wcześniejszych lat
Kierowana przez A. Jagodzińskiego Biblioteka harmonijnie łączy tradycję z nowoczesnością i jest rozpoznawalna w kraju. Dba o zachowanie i promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego. Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu kandydata MiPBP jest wydawcą ponad 100 książek i albumów o historii i kulturze regionu kolbuszowskiego (seria Varia Kolbuszowskie). Niewiele bibliotek może pochwalić się takim dorobkiem. Sukcesem A. Jagodzińskiego jest też rewitalizacja niszczejącego budynku dawnej Synagogi, o co starał się od wielu lat.
W 2016 r., z jego inicjatywy, MiPBP uzyskała na ten cel dofinansowanie w kwocie 1 992 674 zł., a budynek, jako wkład własny, został jej przekazany aktem notarialnym przez władze gminy i w 2019 r. przywrócony do działalności  publicznej.


Cechy osobowościowe

A. Jagodziński to erudyta bezgranicznie oddany bibliotece i zaangażowany w życie społeczności regionalnej. Umiejętnie i z dużym sukcesem współpracuje z samorządami lokalnymi oraz innymi bibliotekami. Konsekwentnie dąży do realizacji swojej wizji biblioteki, kreatywnie wytyczając nowe kierunki jej rozwoju. Dba o podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracowników. Jest lubiany i ceniony w środowisku bibliotekarskim. 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: