Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855188 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Komunikaty

PODKARPACKI BIBLIOTEKARZ ROKU 2013

27-03-2014

 

 

Podkarpacki Bibliotekarz Roku 2013


12 marca 2014 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie zwołane w celu wyboru Podkarpackiego Bibliotekarza Roku 2013.

 

Do I etapu konkursu zostały zgłoszone 2 kandydatki, reprezentujące biblioteki publiczne: Pani Bożena Janda, kierownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie oraz Pani Jolanta Korasadowicz, kierownik Biblioteki Publicznej w Leżajsku.

 

Zarząd Okręgu SBP w Rzeszowie po szczegółowym zapoznaniu się z osiągnięciami zgłoszonych kandydatek w głosowaniu jawnym dokonał wyboru laureata. Podkarpackim Bibliotekarzem Roku 2013 została Pani Bożena Janda, która będzie reprezentowała woj. podkarpackie w II etapie – Ogólnopolskim Konkursie na Bibliotekarza Roku 2013.

 

BOŻENA JANDA
Starszy kustosz, wieloletni kierownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
Wykształcenie: wyższe bibliotekarskie
27 lat pracy w WiMBP w Rzeszowie


Podkarpacki Bibliotekarz Roku 2013

 

Zarządzanie biblioteką

Jako kierownik Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie była głównym pomysłodawcą i osobą odpowiedzialną za realizację projektów związanych z informatyzacją biblioteki, wdrożeniem nowych usług informacyjnych oraz digitalizacją zbiorów biblioteki. Jest inicjatorem współpracy międzyinstytucjonalnej w zakresie digitalizacji zbiorów bibliotecznych placówek kultury, edukacji i nauki z województwa podkarpackiego. Dzięki nawiązanej współpracy zasoby Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej zawierają niezwykle różnorodne i unikatowe kolekcje (ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego) z 13. instytucji z regionu (bibliotek, uczelni, muzeów) oraz z Narodowej Biblioteki Naukowej im. Stefanyka we Lwowie.

Do ważnych przedsięwzięć kierowanych przez Bożenę Jandę należy projekt „E-usługi w nowoczesnej bibliotece”. W 2013 r. projekt otrzymał dofinansowanie ze środków RPO Województwa Podkarpackiego, wartość projektu to ok. 4.500.000 zł. W projekcie przewidzianych zostało wiele działań związanych z unowocześnieniem biblioteki, usprawnieniem obsługi czytelników,  ochroną zbiorów, wprowadzeniem zdalnych usług dla mieszkańców miasta i regionu (m.in.: portal e-czasopisma, nagranie audiobooków w oparciu o teksty 20. autorów z regionu, wdrożenie multiwyszukiwarki, digitalizacja i udostępnienie nagrań dźwiękowych zapisanych na płytach winylowych i kasetach przechowywanych w bibliotece). Dzięki projektowi w WiMBP w Rzeszowie utworzono nowe stanowiska pracy, gdzie zatrudnienie znalazły młode i dotychczas bezrobotne osoby.

 

Modernizacja biblioteki oraz procesów bibliotecznych  

W 2013 r., dzięki przygotowanym przez Bożenę Jandę projektom informatycznym, dla wszystkich placówek bibliotecznych na terenie miasta, zakupiono nowy sprzęt informatyczny oraz oprogramowanie. Największe inwestycje miały miejsce w Wypożyczalni Głównej, w której przeprowadzono wdrożenie systemu RFID służącego usprawnieniu obsługi czytelników, lepszej ochronie i identyfikacji księgozbioru bibliotecznego.

Projekt „E-usługi w nowoczesnej bibliotece” pozwolił zmodernizować WG czyniąc z niej jedną z najlepiej skomputeryzowanych bibliotek publicznych. W Wypożyczalni uruchomiono m.in. samoobsługowe stanowisko wypożyczeń – self check, wrzutnię mechaniczną do samodzielnego zwrotu egzemplarzy, stanowisko do kodowania etykiet, bramki kontrolne z licznikiem odwiedzin. Księgozbiór zaopatrzony został w etykiety RFID z zakodowaną informacją o egzemplarzach i ich statusie, zaś czytelnikom wydano zbliżeniowe karty identyfikacyjne. Natomiast wybrane placówki WiMBP w Rzeszowie otrzymały projektor, laptop i ekran do prowadzenia różnorodnych spotkań i wykładów z wykorzystaniem środków multimedialnych. W większych placówkach zmodernizowano sieci informatyczne oraz wprowadzono urządzenia WiFi, tak by czytelnicy bibliotek mogli korzystać z Internetu przy pomocy własnych laptopów i innych urządzeń przenośnych.

W 2013 r. dzięki projektowi przygotowanemu przez Bożenę Jandę  pod nazwą „Katalog biblioteczny w sieci” dofinansowanemu z programu „Kraszewski. Komputery dla bibliotek” zakupiono i zainstalowano we wszystkich 17. filiach miejskich WiMBP w Rzeszowie zestawy komputerowe dla czytelników oraz jednostki służące bibliotekarzom do tworzenia katalogów elektronicznych.


Obsługa użytkowników biblioteki

Dzięki inicjatywie Bożeny Jandy oraz środkom finansowym pozyskanym z projektów, w 2013 r. uruchomiono nowe, ciekawe usługi biblioteczne i informacyjne dla użytkowników biblioteki. Są to: samodzielne zwroty i wypożyczenia książek przez czytelników WG realizowane przy pomocy urządzeń samoobsługowych RFID, sprawdzanie stanu konta czytelniczego przy użyciu kart zbliżeniowych. Czytelnicy mogą korzystać z różnorodnych usług bibliotecznych i informacyjnych dostępnych również online w sieci internetowej, jak rezerwowanie egzemplarzy, zamawianie książek i innych dokumentów, prolongowanie egzemplarzy.

Dzięki zaangażowaniu Bożeny Jandy w działania biblioteczne związane z digitalizacją zbiorów użytkownicy Internetu mają możliwość korzystania z bogatych zasobów cyfrowych – książek, czasopism, map, zdjęć, dokumentów życia społecznego, które w postaci oryginalnej są przechowywane w wielu instytucjach w regionie.

 

Organizacja szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego

W 2013 r. Bożena Janda zorganizowała kilka szkoleń w formie warsztatów komputerowych związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informatycznych w bibliotekach. Szkolenia przeznaczone były dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego i dotyczyły grafiki komputerowej oraz multimediów (na ten cel pozyskała  pozabudżetowe środki finansowe – ponad 16.000 zł). W 2013 r. współpracowała także przy organizacji szkoleń dla bibliotekarzy dotyczących systemu MAK+ oraz warsztatów z zakresu technologii informacyjnych i komunikacyjnych dla uczestników III rundy Programu Rozwoju Bibliotek.

 

Publikacje dotyczące problematyki bibliotekarskiej

Publikacje autorstwa Bożeny Jandy, które ukazały się w Bibliotekarzu i Podkarpackich Studiach Bibliotecznych dotyczyły problematyki cyfryzacji zbiorów, aspektów publikowania ich w bibliotece cyfrowej, współpracy regionalnej w tym zakresie. W 2013 r. Bożena Janda wielokrotnie publikowała artykuły dotyczące nowoczesnych rozwiązań informatycznych wprowadzanych w bibliotece na stronie internetowej WiMBP w Rzeszowie i w portalu Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej.

 

Osiągnięcia zawodowe

1)   Dynamiczny rozwój automatyzacji WiMBP w Rzeszowie – stała modernizacja infrastruktury sprzętowej i oprogramowania, rozwój systemu bibliotecznego, wprowadzenie wielu usług informatycznych dla użytkowników (w tym usług zdalnych),  sukcesy w pozyskiwaniu środków pozabudżetowych na te cele. W latach 2005-2011 Bożena Janda przygotowała 7 projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych związanych z komputeryzacją biblioteki.

2)   Rozwój Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej – pozyskanie środków unijnych na infrastrukturę PBC. Projekt o wartości ok. 5.000.000 zł realizowany w 2011 r., dotyczył wyposażenia serwerowni, budowy łączy światłowodowych, modernizacji sieci komputerowych, wyposażenia pracowni digitalizacji w profesjonalny sprzęt informatyczny i oprogramowanie. 

 

Cechy osobowościowe

Kreatywna, zaangażowana w pracę, lubi nowe wyzwania, podejmuje się trudnych zadań i potrafi im sprostać. Lubi nowe technologie i chętnie je wprowadza do biblioteki. Pracowita i sumienna. Docenia zaangażowanie, kreatywność i pomysły u innych, szczególnie u osób młodych. Jest dobrym organizatorem. Dba o dobre postrzeganie biblioteki  w środowisku. Dzięki jej ogromnej wiedzy, pracowitości, odpowiedzialności i postawie twórczej, największa biblioteka publiczna Podkarpacia zmieniła swoje oblicze, stając się prężnym ośrodkiem informacji stosującym nowoczesne technologie komputerowe.

 

Posiadane odznaczenia, odznaki, nagrody

Odznaka Zasłużony Działacz Kultury (1999)
Medal Brązowy Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005)
Nagrody: Zarządu Województwa Podkarpackiego (1999)
                Zarządu Województwa Podkarpackiego (2008)
                Prezydenta Miasta Rzeszowa (2002)
                Prezydenta Miasta Rzeszowa (2007)
                Prezydenta Miasta Rzeszowa (2009)
                Prezydenta Miasta Rzeszowa (2010)
                Zarządu Województwa Podkarpackiego (2013)
 

oprac. Małgorzata Sierżęga
Przewodnicząca ZO SBP w Rzeszowie

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: