Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26854852 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Komunikaty

PODKARPACKI BIBLIOTEKARZ ROKU 2014 - prezentacja

07-04-2015


PODKARPACKI BIBLIOTEKARZ ROKU 2014



11 marca 2015 r. odbyło się posiedzenie Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Rzeszowie zwołane między innymi w celu wyboru Podkarpackiego Bibliotekarza Roku 2014.
 

Do I etapu konkursu – wojewódzkiego zostały zgłoszone 2 kandydatki reprezentujące biblioteki publiczne: Pani Ewa Śliwa, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale oraz Pani Danuta Zuba, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Cmolasie.


Zarząd Okręgu SBP w Rzeszowie po szczegółowym zapoznaniu się z osiągnięciami zgłoszonych kandydatek w głosowaniu tajnym dokonał wyboru laureata. Podkarpackim Bibliotekarzem Roku 2014 została Pani Danuta Zuba, która będzie reprezentowała województwo podkarpackie w II etapie – Ogólnopolskim Konkursie SBP Bibliotekarz Roku 2014.
 

                                                                                                        Oprac. Małgorzata Sierżęga
                                                                                                             Przewodnicząca ZO SBP w Rzeszowie

 
 
 

DANUTA ZUBA

Starszy bibliotekarz, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Cmolasie
Wykształcenie: pomaturalne studium bibliotekarskie
Staż pracy w bibliotece: 25 lat

 

Podkarpacki Bibliotekarz Roku 2014

 

Zarządzanie biblioteką

Pani Danuta Zuba kieruje Gminną Biblioteką Publiczną w Cmolasie od 1999 roku (od 2002 roku pełni funkcję dyrektora). Jednocześnie pracuje z czytelnikami w Wypożyczalni dla Dorosłych.


Cmolas jest gminą wiejską, licząca 8 107 mieszkańców. W skład GBP w Cmolasie wchodzi Biblioteka Główna (z dwoma działami: Wypożyczalnią dla Dorosłych i Oddziałem dla Dzieci), trzy filie wiejskie: Ostrowy Tuszowskie, Poręby Dymarskie i Trzęsówka oraz Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska. Zatrudnienie na etatach bibliotekarskich wynosi 3,5 etatu. Sieć biblioteczna w gminie Cmolas, w czasie kadencji Pani Danuty Zuby, jest stabilna – żadna filia nie została zlikwidowana.


W 2014 roku Danuta Zuba przygotowała bibliotekę do wypożyczania elektronicznego poprzez zakup nowego serwera na potrzeby pakietu bibliotecznego MAK+, zakup czytników kodów kreskowych oraz kart czytelnika, które są bezpłatnie rozdawane czytelnikom. Prace związane z wdrożeniem pakietu zostały zapoczątkowane w 2012 roku.
Zasługą Danuty Zuby jest zebranie, przeszkolenie i pozytywne zmotywowanie zespołu bibliotekarzy do rekordowo szybkiego zbudowania katalogu elektronicznego. W ciągu 30 miesięcy w Bibliotece Głównej i trzech filiach bibliotecznych zostało wprowadzone 80%  zbiorów.
Pani Danuta Zuba była także współinicjatorką porozumienia „Jedna karta biblioteczna w powiecie kolbuszowskim”. Porozumienie ma umożliwić wypożyczanie we wszystkich bibliotekach w powiecie przy pomocy jednej karty czytelnika.

 

Modernizacja biblioteki oraz procesów bibliotecznych

Dzięki staraniom Pani Danuty Zuby w 2014 roku GBP w Cmolasie pozyskała 37 komputerów w ramach projektu „Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie Gminy Cmolas” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Działanie Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.

Wdrożenie systemu bibliotecznego MAK+ przyczyniło się do zautomatyzowania od stycznia 2015 roku procesów bibliotecznych w Bibliotece Głównej i filiach bibliotecznych.

W tym samym roku z inicjatywy Danuty Zuby rozbudowana została strona internetowa GBP w Cmolasie www.bibliotekacmolas.pl (strona oddana do użytku czytelników w drugiej połowie 2013 roku).

 

Obsługa użytkowników biblioteki

Wprowadzenie elektronicznej rejestracji wypożyczeń od stycznia 2015 roku, do której Danuta Zuba przygotowywała bibliotekę przez cały 2014 rok, umożliwia udostępnienie czytelnikom nowych metod przeglądania katalogu, kontrolowania stanu swojego konta oraz dokonywania rezerwacji wybranych tytułów poprzez OPAC systemu bibliotecznego MAK+. 
GBP w Cmolasie, jako jedyna z bibliotek wiejskich powiatu kolbuszowskiego, posiada dwa działy: Wypożyczalnię dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci. W 2014 roku, między innymi dzięki pracy Pani Danuty Zuby w Wypożyczalni dla Dorosłych, GBP w Cmolasie osiągnęła najlepsze wyniki czytelnicze spośród pięciu gmin wiejskich powiatu kolbuszowskiego. 
Od 2014 roku GBP w Cmolasie zorganizowała mobilny księgozbiór wymienny z punktami bibliotecznymi na terenie szkół podstawowych w miejscowościach: Hadykówka, Jagodnik, Trzęsówka.

Danuta Zuba organizuje także kiermasze połączone ze sprzedażą książek.

 

Organizacja szkoleń i innych form doskonalenia zawodowego

W 2014 roku Pani Zuba zorganizowała seminarium połączone ze Zjazdem Bibliotekarzy Powiatu Kolbuszowskiego, w którym wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy bibliotek z powiatu kolbuszowskiego oraz emerytowani bibliotekarze.

Jako dyrektor biblioteki dba o systematyczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników. Bibliotekarze z gminy Cmolas uczestniczą we wszystkich szkoleniach organizowanych przez MiPBP w Kolbuszowej (między innymi z obsługi programu MAK+). 

 

Publikacje dotyczące problematyki bibliotekarskiej

Swoje publikacje Danuta Zuba zamieszcza w lokalnym czasopiśmie Panorama Gminy Cmolas. Artykuły przez nią pisane dotyczą zagadnień związanych z promocją biblioteki i czytelnictwa, porad, jak korzystać z usług biblioteki oraz promocji jej Małej Ojczyzny. Podobne informacje nadawane są też przez Radio Cmolas.

Ponadto Pani Danuta Zuba działa aktywnie w Lokalnej Grupie Działania LASOVIA, która prowadzi działalność wydawniczą promującą gminy w niej zrzeszone, w tym gminę Cmolas.


Osiągnięcia zawodowe

Podczas pełnienia funkcji dyrektora przez Panią Danutę Zubę zmodernizowany został budynek Biblioteki Głównej oraz pomieszczenia wszystkich trzech filii bibliotecznych. Placówki wyposażono w nowoczesny sprzęt komputerowy, a czytelnikom zapewniono dostęp do Internetu.

W 2013 roku w Ostrowach Tuszowskich zostało otwarte Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska. Centrum powstało w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013. Centrum Edukacji Ekologicznej Puszcza Sandomierska wchodzi w skład Gminnej Biblioteki Publicznej w Cmolasie.


Cechy osobowościowe

Danuta Zuba jest osobą zorganizowaną, sumienną, umiejącą z wyprzedzeniem planować pracę biblioteki. Umie pracować w grupie i pozytywnie motywować innych do działania. Dzięki dużemu zaangażowaniu i poświęceniu posiada duży autorytet w środowisku. Chętnie angażuje się w pracę społeczną, współpracuje ze wszystkimi organizacjami społecznymi w swojej gminie. Między innymi działa aktywnie w Lokalnej Grupie Działania LASOVIA i Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich. Była wielokrotnie wybierana do władz tych organizacji. Jej konsekwencja, takt, umiejętność pozyskiwania zwolenników w pracy zawodowej i społecznej przekonał do misji bibliotekarstwa publicznego zarówno czytelników, współpracowników, jak i władze samorządowe gminy. Jest niekwestionowanym liderem w środowisku. Dzięki swoim cechom osobowościowym potrafiła zorganizować zespół pracowników, umiejący w kreatywny sposób adaptować nowe technologie w pracy z czytelnikiem w małej bibliotece wiejskiej.

 

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: