Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855615 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Komunikaty

Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+

03-07-2017

 Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+

- realizacja projektu szkoleniowego na półmetku


            


W czerwcu br. zakończyła się pierwsza część projektu szkoleniowego pod nazwą „Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+” realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Okręgu w Rzeszowie.

W ramach projektu, od marca prowadzone były bezpłatne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+, którzy chcieli poznać oraz rozwinąć swoje umiejętności dotyczące obsługi komputera i wykorzystania Internetu w życiu codziennym. Zajęcia prowadzone były na dwóch poziomach zaawansowania: kurs podstawowy oraz kurs średniozaawansowany.

W trakcie warsztatów uczestnicy poznali budowę komputera i zasady korzystania z niego, nauczyli się pracy z edytorem tekstu Word oraz wykorzystywania arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel w życiu codziennym. Kursanci nauczyli się jak radzić sobie z plikami i folderami na swoim komputerze oraz jak sprawnie korzystać z możliwości jakie daje Internet. Uczestnicy kursu dowiedzieli się, m.in. jak obsługiwać pocztę elektroniczną i komunikatory internetowe (Skype) oraz portale społecznościowe (Facebook), a także jak założyć i prowadzić własnego bloga. Wśród tematów, które cieszyły się bardzo dużą polarnością wymienić należy zagadnienia dotyczące szeroko pojętych e-usług, m.in. e-administracji, e-zdrowia czy też e-bankowości oraz wykorzystania Internetu jako źródła informacji. W ramowym programie warsztatów znalazły się również zagadnienia poświęcone usługom online oferowanym przez biblioteki publiczne w Rzeszowie oraz bogatym zbiorom cyfrowym umieszczonym w Podkarpackiej Bibliotece Cyfrowej oraz na stronach WiMBP w Rzeszowie.  


W programie warsztatów przewidziano także pokaz obsługi specjalistycznych urządzeń dla osób z dysfunkcjami wzroku – powiększalnika tekstu oraz urządzenia lektorskiego. 


Poza celem dydaktycznym, warsztaty były też doskonałą okazją do integracji i nawiązania nowych kontaktów wśród uczestników oraz sposobem na aktywne spędzenie czasu.

Zajęcia odbywały się w profesjonalnie wyposażonej pracowni komputerowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a. Każdy osoba biorąca udział w szkoleniach miała do dyspozycji laptop, na którym mogła ćwiczyć nabywane umiejętności.

Do końca czerwca br. zorganizowano 140 godzin zajęć. W warsztatach wzięło udział łącznie 58 osób. Każdy uczestnik warsztatów uczestniczył w 5-dniowym kursie.

Druga cześć warsztatów rozpocznie się we wrześniu i potrwa do końca listopada 2017 roku. Łącznie zostanie przeszkolonych 115 osób.

Projekt związany z organizacją warsztatów informatycznych dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+ otrzymał dofinansowanie przyznane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych na 2017 r. 
 
Projekt przygotowała Bożena Janda, zaś trenerami podczas szkoleń byli pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie: Joanna Piller, Barbara Pitera, Janusz Górecki i Janusz Haliniak.

 

Barbara Pitera
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie 

-------------------------------------------------------------------


GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: