Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855285 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Komunikaty

Podsumowanie realizacji projektu szkoleniowego „Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+”

20-11-2017

      
Podsumowanie realizacji projektu szkoleniowego
„Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+” (marzec-listopad 2017 r.)


         

 

14 listopada 2017 r. odbyły się ostatnie zajęcia będące częścią cyklu warsztatów komputerowych realizowanych przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Okręgu w Rzeszowie w ramach prowadzonego w 2017 roku projektu szkoleniowego pod nazwą „Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+”.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie wychodząc naprzeciw potrzebom osób starszych, już trzeci rok, wspiera inicjatywy mające na celu pomoc seniorom i osobom starszym w przełamaniu barier jakie natrafiają w kontakcie z nowymi technologiami oraz tym, którzy chcą aktywnie pracować i rozwijać się, a ich umiejętności związane z obsługą komputera i Internetu są niewystarczające.

Duża liczba Polaków po pięćdziesiątym roku życia, nie korzysta z Internetu, przez co nie może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym i kulturalnym. Stąd niezwykle istotne jest budowanie świadomości cyfrowej osób w wieku 50+ oraz upowszechnianie wśród nich korzystania z Internetu. Taki właśnie cel postawiła sobie WiMBP w Rzeszowie organizując w tym roku po raz kolejny, cykl warsztatów komputerowych adresowanych do mieszkańców Rzeszowa, którzy ukończyli 50. rok życia. W konsekwencji pracownicy WiMBP przeszkolili 115 osób podczas trwających od marca do listopada warsztatów.


W ramach projektu prowadzone były dwa rodzaje kursów: kursy dla osób początkujących, którzy w przeszłości nie korzystali jeszcze z komputerów i świat nowych technologii był dla nich obcy oraz kurs średniozaawansowany, dla osób, którzy znali już podstawy obsługi sprzętu komputerowego i chcieli pogłębić swoją wiedzę i umiejętności o nowe kompetencje.

Zakres tematyczny warsztatów był bardzo szeroki. Uczestnicy poznali zasady korzystania ze sprzętu komputerowego, nauczyli się pracy z edytorem tekstu Word i prawidłowego redagowania tekstów oraz wykorzystywania arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel w życiu codziennym. Kursanci nabyli umiejętności sprawnego i bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie, dowiedzieli się, m.in. jak korzystać z poczty elektronicznej, obsługiwać komunikatory internetowe (Skype) oraz portale społecznościowe (Facebook). Po ukończeniu kursu osoby starsze stały się aktywnymi odbiorcami wielu oferowanych w Internecie usług online w zakresie, m.in. e-administracji, e-zdrowia, e-bankowości, e-turystyki oraz e-kultury, a także potrafią robić zakupy w Internecie oraz odnaleźć w sieci potrzebne im informacje.


Podczas szkoleń nie zabrakło również informacji na temat usług online proponowanych użytkownikom przez biblioteki publiczne w Rzeszowie, takich jak zamawianie i rezerwowanie książek przez Internet, zdalne prolongaty wypożyczonych egzemplarzy, administrowanie kontem czytelniczym. Zaprezentowane zostały biblioteczne zasoby cyfrowe dostępne online w sieci internetowej: Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa, e-czasopisma, audiobooki i muzyka online oraz projekt internetowy „Przeszłość w pamiątkach ukryta”.


W programie warsztatów przewidziano także pokaz obsługi specjalistycznych urządzeń dla osób z dysfunkcjami wzroku – powiększalnika tekstu oraz urządzenia lektorskiego, z których czytelnicy mogą korzystać podczas wizyt w placówkach WiMPB w Rzeszowie.


Spotkania były okazją do promowania, przez prowadzących zajęcia, różnorodnych zbiorów bibliotecznych oraz bogatej oferty wydarzeń kulturalnych dla osób dorosłych proponowanych przez WiMBP w Rzeszowie.


Każdy uczestnik warsztatów uczestniczył w 5-dniowym kursie. Łącznie 35 godzin zajęć dla każdej osoby.


Zajęcia odbywały się w profesjonalnie wyposażonej pracowni komputerowej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 58a. Każdy osoba biorąca udział w szkoleniach miała do dyspozycji laptop, na którym mogła ćwiczyć nabywane umiejętności.


Warsztaty prowadzone były w małych grupach (14- i 15-osobowych). Zajęcia prowadzone były w taki sposób, aby każdy uczestnik mógł przyswoić w jak największym stopniu przekazywaną wiedzę. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań, a prowadzący starali się w jak najbardziej zrozumiały sposób wyjaśnić każdy problem i zagadnienie.


Jak pokazała ankieta podsumowująca organizację kursu i pracę trenerów, którą uczestnicy szkoleń wypełnili na zakończenie kursu, warsztaty miały bardzo pozytywny odbiór. Wielokrotnie wśród opinii na temat zakresu tematycznego warsztatów przewijają się takie określenia:

„Szkolenie bardzo praktyczne przydatne na co dzień”
„Dużo przydatnych informacji”
„Super dostosowane do wieku słuchaczy”


Kursanci wyrażali również bardzo pochlebne opinie na temat kompetencji i sposobu pracy trenerów z grupą. W ankietach piszą:

„Uczymy się od fachowców. Dzieci i wnuki nie mają cierpliwości do seniorów”
„Jasny i zrozumiały przekaz”
„Dobre przygotowanie prowadzących”
„Podobało mi się i rozluźniało włączanie przykładów z życia do aktualnego tematu.  Uważna obserwacja nas  i udzielanie, korygowanie, pomoc w „potrzebie”

Seniorzy biorący udział w warsztatach w ankietach bardzo często podkreślali, celowość takich kursów i potrzebę ich realizacji. Wyrażali też chęć kontynuacji tego typu warsztatów w przyszłości w celu pogłębienia i systematyzowania już nabytej wiedzy i umiejętności:

„Z przyjemnością powtórzę kurs dla utrwalenia wiadomości”
„Czekamy na kolejną edycję”
„Więcej takich szkoleń”
„Chciałbym skorzystać z bardziej zaawansowanego szkolenia albo uczestniczyć w nim jeszcze raz w celu utrwalenia poznanych programów”

Projekt „Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+” przygotowała Bożena Janda, zaś trenerami podczas szkoleń byli pracownicy Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie: Joanna Piller, Barbara Pitera, Janusz Górecki i Janusz Haliniak.

Projekt otrzymał dofinansowanie przyznane przez Prezydenta Miasta Rzeszowa w ramach konkursu ofert na realizację zadań publicznych na 2017 r.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkoleń za aktywny udział w warsztatach i wspólnie spędzony czas.  


Barbara Pitera
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie 

--------------------------------------------------------------------------

GALERIA 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: