Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

Spotkanie moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki z woj. podkarpackiego

12-12-2012

7 grudnia 2012 roku w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie spotkali się moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki woj. podkarpackiego.

 

Spotkanie zostało zorganizowane przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny. Zebranych bibliotekarzy prowadzących Kluby w woj. podkarpackim przywitała Pani Barbara Chmura, dyrektor  Biblioteki, która podziękowała wszystkim za  zaangażowanie w działalność DKK i propagowanie czytelnictwa na Podkarpaciu. Spotkanie było okazją do podsumowania działalności Dyskusyjnych Klubów Książki w 2012 roku a także wymianą  doświadczeń.

            Za działalność klubową w 2012 roku nagrodzono 3, kolejne już, DKK w:  Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej w Krośnie, Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli i Bibliotece Publicznej w Jodłowej. Bibliotekarzom - moderatorom DKK: Agnieszce Urbanek,  Barbarze Nowak i Agnieszce Szewczyk, Pani dyrektor Barbara Chmura, wręczyła aparaty fotograficzne Nikon Coolpix S 3300.
Uczestnicy spotkania wysłuchali również wykładu na temat literatury skandynawskiej dr. Jana Balbierza wykładowcy w Instytucie Germanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim pt. „Literatura skandynawska XXI wieku”. W trakcie wykładu dr Jan Balbierz  przedstawił pięć kręgów tematycznych dominujących we współczesnej literaturze skandynawskiej: kryminalny, społecznie zaangażowany, realizm magiczny, historyczny, dla dzieci i młodzieży. Wspólną cechą wymienionych kręgów jest   postmodernistyczne łączenie elementów literatury wysokiej z  popularną. Ten czynnik krytyka literacka wskazuje jako wyjaśnienie  popularności skandynawskich kryminałów na całym świecie. Najwybitniejszymi i najbardziej popularnym reprezentantami tego gatunku są Henning Mankell, Peter Hoeg oraz Stieg Larsson. Kryminały tych autorów często zawierają wątki, dzięki którym można ich zakwalifikować także do drugiego bardzo popularnego nurtu: literatury społecznie zaangażowanej, gdzie na czoło wysuwa się Knud Romer oraz Majgull Axelsson. Spośród pisarzy z czwartego kręgu tematycznego należy wymienić przede wszystkim takich twórców jak: Lars Saabye Christensen, Agneta Pleijel, Per Olov Enquist, Steve Sem-Sandberg. Wiele powieści tych autorów to specyficzne biografie, w których zatarte są różnice między fikcją a historią. W Polsce dużą popularność zyskała książka „Opowieść o Blanche i Marie”  Per Olova Enquista gdzie jedną z tytułowych postaci jest  Maria Skłodowska-Curie. Końcowa część wykładu poświęcona była literaturze dla dzieci i młodzieży.
Informację o działalności Dyskusyjnych Klubów Książki  w województwie podkarpackim w 2012 r. oraz planach na 2013 r. przedstawiła Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki.
 W bibliotekach publicznych Podkarpacia funkcjonują 72 DKK: 42 dla dorosłych czytelników, 20 dla młodzieży i 10 dla dzieci. Projekt Instytutu Książki „Tu czytamy” realizowany przez WiMBP w Rzeszowie od 2007 roku, zyskał w 2012 roku kolejne biblioteki, które przyłączyły się do tej inicjatywy. Na liście klubowej pojawiły się biblioteki w: Boguchwale, Lubaczowie - Baszni Dolnej, Lutoryżu, Łowcach, Młodowie, Mogielnicy, Nagoszynie, Nosówce, Strzyżowie, Torkach, Załużu i w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych.
 
Dyskusyjne Kluby Książki tomiejsca dla tych co czytają i lubią o tym rozmawiać, to dostęp do najnowszych i najciekawszych książek, spotkania z pisarzami i niczym nieskrępowana dyskusja.Do czytania w DKK zakupiono 1 076 książek. Klubowicze w 2012 roku rozmawiali m.in. o  Dziennikach kołymskich i Białej gorączce Jacka Hugo-Badera, Dziewczynce w zielonym sweterku Krystyny Chiger i Daniela Paisnera, Drzwiach do piekła i Domu na krawędzi Marii Nurowskiej, Cukierni pod Amorem Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, Marzeniach i tajemnicach Danuty Wałęsy i Końcu gry Anny Onichimowskiej.
Dla klubowiczów i czytelników bibliotek zorganizowano 52 spotkania autorskie z: Ewą Barańską, Pawłem Beręsewiczem, Barbarą Ciwoniuk, Barbarą Gawryluk, Agnieszką Frączek, Jackiem Hugo-Bader, Anną Janko, Barbarą Kosmowską, Grzegorzem Kasdepke, Ewą Kopsik, Joanną Olech, Renatą Piątkowską, Małgorzatą Karoliną Piekarską, Olgą Rudnicką, Małgorzatą Strękowską-Zarembą, Leszkiem Szczasnym.
      Kolejnym punktem spotkania była dyskusja i prezentacja działalności wybranych Dyskusyjnych Klubów Książki. Moderatorka, Barbara Nowak z MBP w Stalowej Woli, pokazała film nagrany przez Telewizję Kablową Stella ze Stalowej Woli, ze spotkań poświęconych rozmowom o książkach. Natomiast Anna Zdanowska z MBP w Nisku omówiła działalność młodzieżowego DKK.
Wszyscy obecni na spotkaniu otrzymali kalendarze na 2013 rok i materiały reklamowe Instytutu Książki.
 
 
 
Małgorzata Augustyn
Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: