Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

15 lat Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu

02-07-2021

30 czerwca 2021 r. w Sali Industrialnej Hotelu Rzeszów odbył się uroczysty jubileusz 15-lecia Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu.

 

W spotkaniu, zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny uczestniczyło 65 moderatorów DKK z bibliotek publicznych województwa podkarpackiego. Uczestników przywitała Bożena Janda, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która podkreślała jak ważna jest działalność DKK i wkład bibliotekarzy w propagowanie czytelnictwa. Dziękowała równocześnie wszystkim moderatorom zaangażowanym w prowadzenie i organizowanie spotkań w ramach DKK. Szczególne podziękowania Pani Dyrektor skierowała dla koordynatora wojewódzkiego DKK- Małgorzaty Augustyn, zajmującej się działalnością klubów od 2007 roku. Bibliotekarzy przywitał równie serdecznie Jakub Pacześniak, opiekun programu DKK z Instytutu Książki w Krakowie, jednocześnie dziękując za dotychczasową pracę i wszelkie działania na rzecz upowszechniania czytelnictwa.

Każdego roku zostają przyznane nagrody Klubom, które w sposób szczególny wyróżniły się działalnością. Nagrody w postaci czytników ebooków PocketBook Touch Lux 5 otrzymały 3 Kluby: z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej - moderatorka Agnieszka Urbanek, z Biblioteki Publicznej im. J. Harasymowicza w Komańczy – moderatorka Anna Padamczyk- Budzyń, z Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale – moderatorka Irena Jakubiec. Nagrody wręczyła moderatorom pani Dyrektor Bożena Janda. Za 15. letnią działalność i promowanie czytelnictwa w środowisku lokalnym. wyróżniono DKK z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Dębicy, który moderuje Magdalena Mozgowiec.

Podczas jubileuszowego spotkania bibliotekarze spotkali się z wyjątkowym gościem Jarosławem Kretem, dziennikarzem, podróżnikiem, fotoreporterem, prezenterem telewizyjnym, autorem książek podróżniczych. Podróżnik pasjonująco opowiadał o Indiach, Madagaskarze, pokazując na autorskich fotografiach bogactwo flory i fauny. Poruszył też temat ocieplenia klimatu, tłumacząc jego źródło i przyczyny. Autor przygotował dla uczestników książki, a na zakończenie spotkania bibliotekarze otrzymali pamiątkowe dedykacje i autografy.

Kolejna część spotkania pt.: Opowiem Wam o swoim Klubie dotyczyła prezentacji wybranych klubów przez moderatorów. O klubie dla dzieci i młodzieży opowiedziała Irena Jakubiec z Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale, a swój klub dla dorosłych zaprezentowała Małgorzata Trela z DKK w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Nowa Dęba. Klub „Miejscówka” działa już 10 lat w Boguchwale, przyciągając nieustannie młode pokolenia. Moderatorka zaprezentowała najważniejsze działania w ramach DKK, podzieliła się doświadczeniami związanymi z realizacją projektu „Bez książki nie idę…”, który znalazł się wśród nagrodzonych w konkursie „Teraz My - DKK dla dzieci i młodzieży”. Opowiedziała również o spotkaniach autorskich i pomysłach jakie realizuje z klubowiczami, aby przyciągnąć ich do biblioteki i włączyć w promocję czytelnictwa. Z kolej DKK w Nowej Dębie działa od 2007 roku, zrzeszając czytelników i sympatyków różnych gatunków literackich. Podczas spotkań toczą się często burzliwe dyskusje, rozwijające w klubowiczach krytyczne myślenie, zdolności argumentowania i wypowiadania własnego zdania. Warto podkreślić, że klubowicze rozmawiali o książkach podczas pandemii, spotykając się na spacerach oraz wirtualnie.

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK, podsumowała 15-letnią działalność programu Instytutu Książki. Przypomniała jego role i najważniejsze cele. W 2007 roku swoją działalność zainicjowało 21 klubów, obecnie działa 107 klubów (46 dla dzieci, młodzieży oraz 61 dla dorosłych). Dyskusyjne Kluby Książki to również pełne emocji spotkania autorskie, umożliwiające poznanie i rozmowę z pisarzem, pisarką, dziennikarzem, ludźmi pasjonującymi się literaturą. Podczas 15 lat działalności w podkarpackich bibliotekach odbyły się aż 682 spotkania autorskie. Z okazji jubileuszowego spotkania moderatorzy wraz z klubowiczami wybrali ulubionych pisarzy i książki. Czytelnicy literatury dziecięcej wskazali takich autorów jak: Barbara Kosmowska, Agnieszka Tyszka, Grzegorz Kasdepke, Paweł Beręsewicz, Andrzej Maleszka, Marcin Pałasz. Natomiast w literaturze młodzieżowej pojawili się tacy autorzy jak: Joanna Jagiełło, Marta Fox, Neil Gaiman, Rafał Kosik, R. J. Palacio, Katarzyna Ryrych. Dorośli klubowicze najbardziej docenili wśród autorów tworzących literaturę piękną: Agnieszkę Lingas- Łoniewską, Lucindę Riley, Kristin Hannah, Joannę Jax, Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Carlosa Ruiza Zafona, Jakuba Małeckiego, Lisę Genovę. A w literaturze faktu dominowali tacy pisarze jak: Jacek Hugo-Bader, Magdalena Grzebałkowska, Mariusz Urbanek, Swietłana Aleksijewicz, Andrzej Stasiuk, Anna Janko, Agata Tuszyńska.

Moderatorzy DKK nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje i poszerzają wiedzę literaturoznawczą dzięki licznym szkoleniom, które poruszają najważniejsze trendy, tematy, motywy w literaturze polskiej i światowej. Wyjątkową chwilą podczas spotkania były serdeczne i pełne wdzięczności podziękowania Moderatorów dla Małgorzaty Augustyn, koordynatora wojewódzkiego DKK. Przez 15 lat z ogromną życzliwością i profesjonalizmem wspierała, pomagała, doradzała bibliotekarzom, dzieliła się doświadczeniem, inspirowała i zachęcała do tworzenia wielu inicjatyw promujących czytelnictwo. W przyjazny i empatyczny sposób integrowała środowisko bibliotekarzy i czytelników, poświęcając im z pasją całe serce.

 

Moderatorzy obecni na spotkaniu otrzymali materiały promocyjne i reklamowe, które będą przydatne podczas spotkań DKK.

Marcelina Janisz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: