Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

Szkolenie "Trudne i drażliwe - najciekawsze książki dla młodych czytelników"-relacja

17-01-2022

„Trudne i drażliwe – najciekawsze książki dla młodych czytelników” – seminarium dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki

 

W dniu 21 października w Sali audiowizualnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy, którzy moderują spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i młodzieży. Poszczególne panele i tematy prelekcji miały na celu wskazać najważniejsze wyzwania i problemy dotykające młodych ludzi, które znajdują swoje odbicie w literaturze.

 

Uczestników szkolenia przywitała Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Bożena Janda oraz kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego Lucyna Kloczkowska. W szkoleniu wzięli udział bibliotekarze z podkarpackich bibliotek.

 

Formy pracy z czytelnikiem pt. „Czytanie angażujące” zaprezentowała Marcelina Janisz, koordynator wojewódzki DKK. Moderatorzy pracujący z dzieci i młodzieżą, mogli dowiedzieć się w jaki sposób uatrakcyjnić spotkania klubowiczów poprzez takie formy jak: gry planszowe oparte o fabułę książki, escape room, book challenge (czyli książkowe wyzwania czytelnicze, aktywizujące i wprowadzające elementy grywalizacji) a także wykorzystanie klocków lego w projektowaniu świata przedstawionego.

 

O roli książki i sposobie odbioru świata przez młodych opowiadał profesor Grzegorz Leszczyński, kierownik Zakładu Literatury Popularnej, Dziecięcej i Młodzieżowej Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas wykładu „Trudne i drażliwe – najciekawsze książki dla młodych czytelników” –profesor przekonywał o wartości czytania, o aspektach psychologicznych, społecznych, tożsamościowych jakie poszerza literatura. Przywołany cytat Roalda Dahla: Książka, która podoba się dorosłym, jest najgorszą książką dzieciństwa pokazuje odwróconą perspektywę odbioru literackiego świata przedstawionego, akcentuje jak bardzo moralizowanie, zmuszanie do czytania odbiera przyjemność obcowania z książką, odbiera wybór młodemu człowiekowi. Profesor wskazywał jak ważna jest rola bibliotekarza przy doradzaniu młodym czytelnikom, wskazywaniu im odpowiednich książek, które staną się motywacją, źródłem do odczytywania własnych uczuć, emocji w trudnych sytuacjach. I tak jak w książce „Czekoladowa wojna” Roberta Cormiera pojawia się bardzo mocne i poruszające zdanie- „Czy mam odwagę poruszyć wszechświat?”, tak i w życiu nastolatkowie stoją przez ogromnymi wyzwaniami jakie wciąż stawiają im dorośli i współczesny świat. Profesor zwracał uwagę aby bibliotekarze, polecając książki, sięgali po poradniki dla młodych ludzi, m.in.: „Czy mam depresję? I co na to mogę poradzić. Poradnik dla nastolatków” Moniki Parkinson, Shirleya Reynolds, a także po powieści Marcina Szczygielskiego: „Omega”, „Arka czasu”, „Za niebieskimi drzwiami”, „Czarny młyn”; Grzegorza Gortata „Do pierwszej krwi” ; Ewy Przybylskiej „Most nad Missisipi”, Katarzyny Ryrych: „Król”, „Hodowla”, „Bachor”, Johna Greena: „Gwiazd naszych wina”; Natalii Osińskiej: „Fanfik”. Prelekcję „Mały człowiek – wielki problem.

 

O książkach m.in. Marcina Szczygielskiego, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, Katarzyny Ryrych” wygłosiła Dorota Koman, redaktorka, popularyzatorka literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz ambasadorka Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczestnicy szkolenia mogli dowiedzieć się jakie wartościowe książki polecać swoim czytelnikom i w jaki sposób dobierać lekturę, uwzględniającą problemy, wyzwania, trudności związane z dorastaniem, porozumieniem się z rówieśnikami, dorosłymi. Oprócz książek Marcina Szczygielskiego, Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, Katarzyny Ryrych prelegentka zwróciła uwagę na takie książki m. in. jak: „Królewna w koronie” Ewy Marii Letki, „Gwiazda z pierwszego piętra” Barbary Kosmowskiej, „Niebieska niedźwiedzica” Joanny M. Chmielewskiej, „Rutka” Joanny Fabickiej, „Tydzień Konstancji” Olgi Masiuk, „Tata na miarę” Davidea Cali.

 

Szkolenie skierowane do moderatorów DKK zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Marcelina Janisz Dział Instrukcyjno-Metodyczny

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: