Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

Szkolenie "Ważne i najważniejsze - powieści w XXI wieku" - relacja

17-01-2022

„Ważne i najważniejsze – powieści w XXI wieku” – szkolenie dla moderatorów

 

DKK 25 listopada, w Sali audiowizualnej WiMBP w Rzeszowie miało miejsce szkolenie pt. „Ważne i najważniejsze – powieści w XXI wieku”. Zakres tematyczny seminarium dotyczył przeglądu aktualnych tendencji prozatorskich, motywów, sposobów opisywania współczesnego świata w literaturze światowej i polskiej, obejmował również twórczość pisarek i pisarzy opisujących w nowatorski sposób, pozbawiony stereotypów, szeroką perspektywę m.in.: kolonializmu, etniczności, postpamięci, jednostkowości na tle przemian społeczno-ekonomicznych.

 

Uczestników szkolenia przywitała Dyrektor WiMBP w Rzeszowie Bożena Janda, która podkreśliła rolę bibliotekarzy w kształtowaniu gustów literackich i wpływania na czytelnicze wybory.

 

Przegląd współczesnych, nagradzanych i wyróżnionych powieści oraz tendencji prozatorskich zaprezentowała dr Anna Marchewka, krytyczka, literaturoznawczyni, wykładowczyni w Katedrze Krytyki Współczesnej UJ. Prowadząca skupiła się na pokazaniu różnorodności i aktualności literatury światowej, w dostępnych przekładach pojawiły się m. in: powieści czeskie (Anna Bolava, W ciemność), japońskie (Hiromi Kawakami, Niedźwiedzi Bóg; Aoko Matsuda, Układ(a)ne), włoskie (Elena Ferrante, Genialna przyjaciółka, w przekł. Alina Pawłowska-Zampino), bułgarskie czy indyjskie (Arundhati Roy, Bóg rzeczy małych; Ministerstwo niezrównanego szczęścia, przekł. Jerzy Łoziński).

 

O współczesnej literaturze polskiej w prezentacji pt. Mapa literackich debiutów, czyli o najnowszej prozie polskiej opowiadała dr Marcelina Janisz, koordynator wojewódzki DKK. Omawiane debiuty prozatorskie takich autorów i autorek jak: Mira Marcinów, Barbara Sadurska, Maciej Marcisz, Łukasz Barys, Monika Drzazgowska, Agnieszka Kuchmister czy pochodzący z Podkarpacia Piotr Zygmunt, sięgają po różnorodne formy narracji, opowiadając o śmierci najbliższej osoby, relacjach rodzinnych, władzy, roli kobiecości, zależnościach społecznych i wpływu przestrzeni na człowieka. Szkolenie skierowane do moderatorów DKK zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

 

Marcelina Janisz Dział Instrukcyjno-Metodyczny

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: