Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

„Przełożyć książkę na rozmowę”. Warsztaty dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki

31-05-2022

„Przełożyć książkę na rozmowę”. Warsztaty dla moderatorów Dyskusyjnych Klubów Książki – relacja

 

24 maja w Sali Audiowizualnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyły się warsztaty dla moderatorów – bibliotekarzy, prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki dla dorosłych.

 

Szkolenie poprowadził Marcin Wilk, dziennikarz, redaktor, moderator Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych, działających w Krakowie, twórca cyklu rozmów z pisarzami na kanale Youtube (#rozmoWyliczanki) oraz podcastu „U Wilka mowa”, autora książek m.in.: „Kwiatkowska. Żarty się skończyły”; „Pokój z widokiem. Lato 1939”. Uczestników przywitała Monika Ohar Pawiak – z-ca dyrektora WiMBP w Rzeszowie. W szkoleniu wzięły udział bibliotekarki z województwa podkarpackiego. Warsztaty, dotyczyły metod pracy z grupą, inicjowania rozmów. Ich celem było wskazanie praktycznych wskazówek i form pracy aktywizujących czytelników do dyskutowania, dzielenia się wrażeniami z przeczytanej książki, a także zachęcenie moderatorów DKK do prowadzenia spotkań autorskich.

 

W pierwszej części prowadzący omówił i zaprezentował specyfikę działania Dyskusyjnych Klubów Książki, akcentując znaczenie i charakter dyskusji, budowanie relacji z członkami klubów, a także szacunek dla indywidualnych sposobów odbioru i interpretacji lektury. Uczestniczki szkolenia dowiedziały się jakie elementy pozwalają tworzyć przyjazną i bezpieczną przestrzeń rozmowy i wymiany opinii, a także, co wpływa na dynamikę integrowania się grupy. Podczas drugiej części warsztatów bibliotekarki mogły wcielić się w rolę prowadzących spotkanie autorskie, tworząc pytania dla konkretnych autorów i autorek. Pierwsze pytanie zadane pisarce czy pisarzowi wydaje się być kluczowe i nadaje tok dalszej rozmowie. Prowadzący podzielił się również własnym doświadczeniem, wskazując, że ważne jest przygotowanie się do rozmowy z autorem poprzez lekturę wywiadów, podcastów, audycji radiowych, w których opowiada o swojej twórczości. Warsztaty zostały dofinansowane ze środków Instytutu Książki pochodzących z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Marcelina Janisz Koordynator

woj. DKK Dział Instrukcyjno-Metodyczny

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: