Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

Podkarpaccy bibliotekarze, klubowicze i czytelnicy na Literackim Woodstocku we Wrocławiu

03-08-2016

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 wraz z Instytutem Książki, chcąc uczcić 10-lecie istnienia programu Dyskusyjne Kluby Książki oraz uświetnić wydarzenia zawiązane z kadencją Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO, przygotowali Literacki Woodstock - Ogólnopolski Zlot Członków Dyskusyjnych Klubów Książki.

Od 27 do 31 lipca 2016 roku tereny Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki i wrocławskiego Rynku opanowane zostały przez ponad 800 ludzi związanych z książką. Z Podkarpacia blisko 60 osób pod opieką wojewódzkiej koordynatorki DKK Małgorzaty Augustyn i wolontariuszki Wiesławy Piekarz uczestniczyło w literackim zlocie. To było wielkie i radosne święto książki. Były wykłady, rozmowy o książkach, koncerty, spotkania autorskie. Od rana do późnych godzin wieczornych widać było ludzi emanujących radością i optymizmem. Każdego dnia czekało uczestników zlotu wiele atrakcji.

Pierwszy dzień poświęcony był rozmowom o literaturze i wokół literatury. Dyskusje prowadzili zaproszeni literaturoznawcy i dziennikarze. Przedstawicielki Instytutu Książki – Elżbieta Kalinowska i Agnieszka Rasińska - Bóbr opowiadały o sytuacji polskiej literatury na świecie. Piotr Kofta w czasie swojego wykładu zdradził jak napisać powieść, aby stała się bestsellerem. O problemach i wyzwaniach literatury kobiecej mówiła Bernadetta Darska. W niezbędniku moderatora DKK nie zabrakło również tematyki dziecięco-młodzieżowej. Na pytanie: „Co czytać z dziećmi?” odpowiedziała Agnieszka Karp - Szymańska. Studium literatury dla młodych nie tylko wiekiem, ale przede wszystkim umysłem przeprowadził Szymon Kloska.

Oficjalnie festiwal zainaugurowany został pierwszego dnia wieczorem. Zarówno pomysłodawcy jak i moderatorzy wraz z klubowiczami nie ukrywali wzruszenia podczas podsumowania 10 lat współpracy z Instytutem Książki. Padło wiele słów uznania i podziękowań. Wyłonieni  zostali  także najbardziej popularni wśród klubowiczów autorzy 10 - lecia. W kategorii literatury pięknej wyróżnieni zostali ex aequo Jacek Dehnel oraz Wiesław Myśliwski. Jacek Hugo-Bader otrzymał nagrodę w kategorii literatura faktu, natomiast Barbara Kosmowska zwyciężyła wśród autorów dla dzieci i młodzieży.

Gościem specjalnym pierwszego dnia była hiszpańska pisarka Rosa Montero prezentując w asyście tłumaczki niepublikowane dotąd w Polsce opowiadanie „Ślepa miłość”.

Jak Woodstock to i akcenty muzyczne, a tutaj - wieczorne szaleństwo z zespołem muzycznym Pablopavo i Ludziki.

Piątek, drugi dzień Literackiego Woodstocku, to spotkania z ekspertami prezentującymi najciekawsze tytuły książkowe z różnych zakątków świata - od Europy Środkowej i Wschodniej poprzez Afrykę, Amerykę Łacińską aż do Azji. Uczestnicy mogli również uczestniczyć w ośmiu tematycznych spotkaniach z szesnastoma pisarzami różnych gatunków m.in. Magdaleną Tulli, Sylwią Chutnik, Jackiem Dehnelem, Jackiem Hugo-Baderem, Markiem Krajewskim, Marcinem Wrońskim, Wojciechem Jagielskim, Anną Janko, Grażyną Jagielską, Barbarą Kosmowską i Joanną Fabicką.

Wieczorem zaś odbyła się prawdziwa literacka uczta. Spotkanie z największą gwiazdą festiwalu – Ildefonso Falconesem, hiszpańskim pisarzem, dobrze znanym polskim czytelnikom. „Katedra w Barcelonie”, której fragmenty zaprezentowano na zlocie już niebawem będzie miała swoją kontynuację. Gościem Literackiego Woodstocku była także Olga Tokarczuk – jedna z najbardziej cenionych na całym świecie polskich pisarek swojego pokolenia.

Częścią Literackiego Woodstocku było wykonanie Światowego Hymnu Książki UNESCO. W sobotę na wrocławskim Rynku słowa Tadeusza Różewicza […] Dziś włoskiem tym poety głos słyszycie Ktoś tam słyszy… rozbrzmiewały na 1000 gardeł. Głosu poecie użyczyło ponad ośmiuset członków dyskusyjnych klubów książki i prawie dwustu chórzystów. Właśnie podczas zlotu Hymn książki wykonany został publicznie po raz pierwszy i odtąd zawsze będzie śpiewany we wszystkich przyszłych Stolicach Książki.

Wrocławski Rynek to też miejsce, gdzie odbyło się spotkanie autorskie z Danutą Wałęsą. Była Pierwsza Dama opowiadała przede wszystkim o życiu z mężem, ale też o własnej przemianie i roli kobiet w XXI wieku. W trakcie spotkania odczytano fragmenty wspomnień Danuty Wałęsy zawartych w książce "Marzenia i tajemnice" wydanej w 2011 roku.

Po południu odbyły się kolejne  w rozmowy  z pisarzami m.in. z Łukaszem Orbitowskim, Joanną Jodełką, Gają Grzegorzewską, Ziemowitem Szczerkiem, Michałem Rusinkiem, Mariuszem Urbankiem, Małgorzatą Gutowską – Adamczyk, Hanną Cygler, Grzegorzem Kasdepke i Anną Czerwińską – Rydel.

Spotkania z literackimi gigantami do tego dawka dobrej muzyki, wyjątkowa atmosfera, cudowni ludzie i niezapomniane przeżycia pozostaną w nas na długo. Dobrego nastroju uczestnikom nie były w stanie popsuć nawet burze. Bo przecież bez deszczu nie ma Woodstocku.

W wolnym czasie udało nam się zobaczyć piękno Wrocławskiej Starówki, Ostrowa Tumskiego i  przejść po wielu mostach. Naszym wędrówkom po mieście towarzyszyły urokliwe krasnale, które bawiły się z nami w chowanego, znajdowałyśmy je w różnych zakamarkach ulic i budowli.

Długo jeszcze będziemy wspominać to wyjątkowe wydarzenie :)

 

Dopełnieniem zakończenia będzie link do Gazety Wyborczej Wrocław, w której to bibliotekarki z Mielca udzieliły  wywiadu: http://wyborcza.pl/1,75410,20503014,literacki-woodstock-z-tokarczuk-dehnelem-zulczykiem-krajewskim.html

 

 

Małgorzata Augustyn, Wiesława Piekarz

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: