Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

Kalejdoskop literacki

18-09-2016

KALEJDOSKOP LITERACKI – przegląd współczesnej literatury kryminalnej - seminarium dla bibliotekarzy z woj. podkarpackiego

 

13 września 2016 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie odbyło się, seminarium „Kalejdoskop literacki - przegląd współczesnej literatury kryminalnej”, zorganizowane przez Dział Instrukcyjno – Metodyczny.

Spotkanie, w którym uczestniczyli bibliotekarze i moderatorzy DKK miało na celu przedstawienie najważniejszych twórców powieści kryminalnych XXI wieku. Seminarium otworzyła i przywitała zebranych bibliotekarzy Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

Gościem specjalnym  seminarium była Katarzyna Bonda – pisarka, dokumentalistka i dziennikarka, autorka kryminałów Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, Pochłaniacz, Okularnik. Ukończyła dziennikarstwo i nauki polityczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz scenariopisarstwo w PWSFTViT w Łodzi. Pracowała jako sprawozdawca sądowy, pisała reportaże, raporty, teksty publicystyczne. Jednak porzuciła dziennikarstwo dla literatury. Pisarka mówiła z ogromną swobodą, tak, jakby była na spotkaniu z przyjaciółmi. Przyznała, że dla niej intryga kryminalna jest tylko pretekstem do opowiadania historii. Przed napisaniem książki sporządza precyzyjny plan i przygotowuje dokumentację miejsc, w których ma rozgrywać się akcja. Rozpisuje plan fabuły i kiedy jest już w miarę zadowolona z tego co zrobiła, wychodzi w teren, często rysując sobie przeróżne mapki. Aby powieść była wiarygodna rozmawia z policjantami czy psychologami. Katarzyna Bonda kiedy pisze, to oddaje się powieści całkowicie. Nie odbiera telefonów, nie odpisuje na wiadomości, nie spotyka się z czytelnikami, nie wpuszcza znajomych do domu… chyba, że jest to administrator kamienicy, listonosz czy pan z gazowni. Pisanie jest jej sposobem na życie.

Kogo czyta Katarzyna Bonda? Na jej liście znalazły się Håkan Nesser i jego cykl o inspektorze Barbarottim, duet Hjorth i Rosenfeldt, a także Dennis Lehane. Spoza kryminalnego światka czyta książki Jeffrey'a Eugenidesa i Donny Tartt.

 

Małgorzata Augustyn, instruktor ds. czytelnictwa dorosłych, w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła Najlepszych autorów kryminałów XXI wieku. Omówiła sylwetki wybranych pisarzy, najważniejsze cechy ich twórczości i a także najlepsze dzieła.

Zanim Polacy zabrali się do wymyślania i spisywania brutalnych historii, prym wiedli w tym Skandynawowie - Henning Mankell, Stieg Larsson, Camilla Läckberg, Karin Fossum, Anne Holt, Jo Nesbø, Jørn Lier Horst. Oprócz Skandynawów najbardziej znani twórcy kryminałów w Europie to: w Rosji - Borys Akunin i Aleksandra Marinina,  w Niemczech - Charlotte Link, we Francji - Pierre Lemaitre, w Anglii - Peter Robinson.

Od paru lat obserwujemy zainteresowanie kryminałem u polskich pisarzy. Jeszcze kilkanaście lat temu rocznie powstawało zaledwie kilka kryminałów, obecnie ponad sto. W ciągu ostatnich lat kryminał stał się jednym z najpopularniejszych gatunków w Polsce. Najważniejsi pisarze to m.in.: Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Marcin Wroński, Gaja Grzegorzewska, Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Remigiusz Mróz, Kaja Malanowska, Marta Guzowska.

 

Spotkanie bibliotekarzy było doskonałą okazją do dyskusji na temat czytania kryminałów w podkarpackich bibliotekach publicznych. Otóż okazało się, że zainteresowanie kryminałami jest ogromne. Biblioteki nie prowadzą niestety odpowiednich statystyk, więc nie możemy stwierdzić, jaki procent wypożyczonych książek stanowią właśnie kryminały, ale z obserwacji bibliotekarzy wynika, że jest to około jedna czwarta pozycji zabieranych przez czytelników do domu. Kryminały stanowią najpoważniejszą konkurencję dla romansów, a czytają je zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

 

Małgorzata Augustyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: