Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

10 lat Dyskusyjnych Klubów Książki na Podkarpaciu

07-12-2016

29 listopada i 5 grudnia 2016 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie odbyły się uroczyste spotkania z okazji 10 - lecia DKK na Podkarpaciu. W spotkaniach uczestniczyło 70 bibliotekarzy prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki w bibliotekach publicznych Podkarpacia.

Zebranych bibliotekarzy witała Pani Barbara Chmura, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która równocześnie dziękowała za wkład DKK w rozwój czytelnictwa na Podkarpaciu i propagowanie w bibliotekach idei DKK.

29 listopada moderatorzy Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i młodzieży wysłuchali wykładu Współczesne trendy w literaturze dla dzieci” - Agnieszki Karp – Szymańskiej – współtwórczyni i prezesa zarządu Grupy Czas Dzieci.pl, popularnego portalu dla rodziców. Prelegentka omówiła cechy dobrej książki, która powinna kształtować gust literacki i estetyczny, być dostosowana do wieku i możliwości percepcyjnych dziecka, uczyć i inspirować, prowokować do myślenia i pozostawiać niedosyt. Zaprezentowała książki, które pogrupowała w następujący sposób:

1.Miejsce dziecka we współczesnym świecie

2. Egocentryzm w wychowaniu

3.Kręgi poznawcze młodego czytelnika

4. Obraz rodziny we współczesnej literaturze dla dzieci

5. Lęki i niepokoje dziecka

6. Świat poznawany poprzez literaturę

7. Wartości w obrazie i słowie

8. Gra z czytelnikiem

Następnie Pani Justyna Marchut z Biblioteki Publicznej w Kłyżowie, Filii bibliotecznej GBP w Pysznicy Opowiedziała o swoim dziecięcym Klubie, który prowadzi od 10 lat. Podzieliła się z zebranymi swoimi obserwacjami i doświadczeniami ze spotkań klubowych i czytanych lektur. Okazuje się, że w ciągu 10 lat zmieniali się klubowicze /dorastali/ a także zmianom podlegały gusty czytelnicze klubowiczów i ich wybory lekturowe. Oprócz rozmów i dyskusji czytelnicy z DKK w Pysznicy i DKK w Kłyżowie zwiedzali w 2015 roku Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie a w 2016 roku uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku z okazji Roku Sienkiewicza.

Małgorzata Augustyn, dokonała podsumowania działalności Dyskusyjnych Klubów Książki dla dzieci i młodzieży na przestrzeni 10 lat. W 2007 roku w podkarpackich bibliotekach publicznych powstały 3 DKK skupiające dzieci i młodzież – w Kłyżowie, Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych, dziś tych klubów jest 35. W omawianym czasie klubowicze przeczytali setki książek, prowadzili rozmowy i dyskusje o przeczytanych książkach, spotykali się z wieloma ciekawymi ludźmi, wśród których byli znani pisarze: Ewa Barańska, Liliana Bardijewska, Grażyna Bąkiewicz, Paweł Beręsewicz, Wanda Chotomska, Barbara Ciwoniuk, Anna Czerwińska – Rydel, Wiesław Drabik, Joanna Fabicka, Marta Fox, Agnieszka Frączek, Barbara Gawryluk, Agnieszka Gil, Małgorzata Gutowska – Adamczyk, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Joanna Krzyżanek, Anna Łacina, Katarzyna Majgier, Arkadiusz Niemirski, Ewa Nowak, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Beata Ostrowicka, Marcin Pałasz, Renata Piątkowska, Małgorzata Karolina Piekarska, Dariusz Rekosz, Olga Rudnicka, Izabela Sowa, Ewa Stadmuller, Małgorzata Strękowska – Zaremba, Agnieszka Tyszka, Wojciech Widłak, Rafał Witek.

 

Spotkanie moderatorów 5 grudnia było okazją do podsumowania 10 letniej działalności Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych oraz wysłuchania wykładu na temat współczesnej literatury niderlandzkojęzycznej.

Rozpoczęło się od nagrodzenia 3 Klubów działających w: Kolbuszowej, Leżajsku i Przemyślu. Bibliotekarzom – moderatorom DKK: Halinie Krzych, Joannie Zygmunt, Katarzynie Bednarz – Soi, Pani Dyrektor Barbara Chmura wręczyła czytniki ebooków Kindle Paperwhite 3. Ponadto za działalność promującą czytelnictwo wyróżniono DKK Oddziału dla Dzieci i Młodzieży WiMBP w Rzeszowie. Czytnik ebooków Kindle Paperwhite 3 otrzymała – moderatorka Agnieszka Dworak. Klubowicze z DKK oprócz dyskusji, rozmów o książkach, pisaniu recenzji na konkurs „Klubowicze do klawiatur!” uczestniczyli w wielu akcjach promujących czytelnictwo środowiskach niezaangażowanych w ruch DKK.

Wykład dla moderatorów DKK „ Intrygująca nieznajoma. O współczesnej literaturze niderlandzkojęzycznej” przeprowadziła dr Bożena Czarnecka z Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoim wystąpieniu omówiła piśmiennictwo w języku niderlandzkim i jego specyfikę. Przedstawiła kanon literatury niderlandzkojęzycznej a także literaturę Holandii i Flandrii po 1945 roku - kluczowe motywy, utwory, gatunki literackie, autorów oraz recepcję tej literatury w Polsce. Omówiła twórczość wielkich pisarzy - Willema Frederika Hermansa, Harrego Mulischa, Gerarda Reve i Hugo Clausa i poleciła do przeczytania najnowszą literaturę niderlandzką wydaną w Polsce.

Z kolei Joanna Krawczyk z PiMBP w Lesku przedstawiła 10-letnią działalność leskiego DKK. Okazuje się, że Klubowicze z Leska nie tylko chętnie czytają książki i toczą gorące dyskusje ale uczestniczą także w wydarzeniach bibliotecznych. Od 2014 roku realizują swoje „teatralne pasje” wystawiając sztuki teatralne dla mieszkańców Leska i okolic.

Małgorzata Augustyn, dokonała podsumowania 10 - letniej działalności Dyskusyjnych Klubów Książki. Początek 2007 roku – to data, kiedy w podkarpackich bibliotekach publicznych swoją działalność rozpoczęły Dyskusyjne Kluby Książki. Wówczas powstało ich 21, dziś klubów działa 89 i skupiają wokół siebie zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. W tym czasie klubowicze przeczytali setki książek, prowadzili długie, czasami burzliwe dyskusje, spotykali się z wieloma ciekawymi ludźmi, wśród których byli znani pisarze, aktorzy, dziennikarze: Joanna Bator, Grażyna Bąkiewicz, Marek Bieńczyk, Katarzyna Bonda, Hanna Cygler, Maria Czubaszek, Jacek Dehnel, Richard Paul Evans, Joanna Fabicka, Marta Fox, Ireneusz Grin, Magdalena Grzebałkowska, Małgorzata Gutowska - Adamczyk, Jacek Hugo-Bader, ks. Tadeusz Isakowicz - Zaleski, Wojciech Jagielski, Małgorzata Kalicińska, Hubert Klimko - Dobrzaniecki, Jacek Komuda, Sławomir Koper, Ewa Kopsik, Magdalena Kordel, Janusz Koryl, Barbara Kosmowska, Hanna Kowalewska, Krzysztof Koziołek, Wojciech Kuczok, Roma Ligocka, Agnieszka Lingas - Łoniewska, Zbigniew Masternak, Zygmunt Miłoszewski, Łukasz Orbitowski, Agnieszka Perepeczko, Monika Rakusa, Olga Rudnicka, Michał Rusinek, Barbara Rybałtowska, Izabela Sowa, Filip Springer, Andrzej Stasiuk, Dmitrij Strelnikoff, Zbigniew Świech, Mariusz Szczygieł, Monika Szwaja, Maria Ulatowska, Mariusz Urbanek, Paulina Wilk, Ludwika Włodek, Magdalena Zimny-Louis.

Pod patronatem DKK odbyło się mnóstwo imprez promujących, książki, biblioteki i czytelnictwo.

Moderatorzy DKK uczestniczyli w szkoleniach poświeconych literaturze polskiej, angielskiej, amerykańskiej i kanadyjskiej, czeskiej i słowackiej, francuskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, skandynawskiej, rosyjskiej i ukraińskiej prowadzonych przez pracowników naukowych wyższych uczelni a zorganizowanych przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny.

 

Jak przystało na świętowanie 10- lecia DKK był tort, rozmowy, wspomnienia…

 

Wszyscy moderatorzy obecni na spotkaniach otrzymali kalendarze na 2017 rok a także materiały promocyjne i reklamowe niezbędne do prowadzenia DKK.

 

Małgorzata Augustyn

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: