Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

Warsztaty moderatorów DKK - relacja

29-05-2019

Dobre książki i ich znaczenie w życiu dzieci i młodzieży - to pytanie było tematem spotkania bibliotekarzy prowadzących Dyskusyjne Kluby Książki.

 

28 maja 2019 roku w sali konferencyjnej WiMBP w Rzeszowie, w ramach realizacji Programu Dotacyjnego Instytutu Książki „Dyskusyjne Kluby Książki”, odbyły się warsztaty „Literatura dla dzieci i młodzieży we współczesnym świecie”.

 

W szkoleniu zorganizowanym przez Dział Instrukcyjno - Metodyczny udział wzięli bibliotekarze prowadzący Dyskusyjne Kluby Książki dla dzieci i młodzieży w woj. podkarpackim.

Spotkanie otworzyła i uczestników przywitała Pani Barbara Chmura, Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie, która przypomniała o istotnej roli książki i czytania w działalności bibliotecznej. Pasję do czytania książek należy kształtować od najmłodszych lat. To bibliotekarze, bardzo często, mają wpływ na rozwój czytelniczy dzieci i młodzieży.

Warsztaty prowadziła Anna Maria Czernow – badaczka literatury dla dzieci i młodzieży, prezeska Polskiej Sekcji IBBY - Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych. W ramach zajęć warsztatowych prowadząca poruszyła trzy istotne zagadnienia:

1.Klasyka dzisiaj: rozmowa dotyczyła książek starych, kanoniczych, lektur szkolnych i tego, jak się czytają dzisiaj, jakie problemy i wyzwania rodzi spotkanie starego tekstu literackiego z obecną rzeczywistością "tu i teraz".

2.Fantastyka dla młodych - fenomen popularności: zastanawialiśmy się nad tajemnicą popularności fantastyki wśród młodych odbiorców oraz nad tajemnicą niechęci do fantastyki prezentowanej przez odbiorców dorosłych, a także nad tym jaką diagnozę fantastyka dla niedorosłych stawia naszej rzeczywistości.

3.Obraz w książce, czyli picturebooki: rozmowa przebiegała wokół znaczenia obrazu  w książce dla dzieci. Ilustracja jest nośnikiem tak samo jak treść, obraz może być jednak również samoistną informacją bez warstwy tekstowej. Zastanawialiśmy się nad „obiektywnością” jakości sztuk wizualnych oraz równości w odbiorze książek obrazkowych między dzieckiem a dorosłym.

 

Uczestnicy warsztatów poznawali także listą bestsellerów literatury dziecięcej i młodzieżowej Anny Marii Czernow.

 

Małgorzata Augustyn, koordynator wojewódzki DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: