Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

Komunikaty

Dyskusyjne Kluby Książki na Podkarpaciu w 2020 roku

16-12-2020

W 2020 w bibliotekach publicznych Podkarpacia działało 108 DKK – 61 dla dorosłych i 47 dla dzieci i młodzieży. Klubowicze spotykali się w bibliotekach miejskich, gminnych, filiach miejskich i wiejskich.

Dla Klubowiczów, do czytania, zakupiono 1 405 nowych książek (141 tytułów), które zostały wysłane do bibliotek prowadzących Kluby. Do bibliotek przekazano także 962 woluminy „wyczytanych” w DKK książek. Ogromnym przeżyciem dla Klubowiczów jest spotkanie się z ulubionym pisarzem i poznanie tajników jego warsztatu pracy i planów na przyszłość.

Spotkania autorskie cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i jest to często bardzo ważne wydarzenie kulturalne, szczególnie w mniejszych miejscowościach. W trudnym roku, z powodu pandemii, zorganizowano 39 spotkań autorskich, 25 w formie tradycyjnej, w reżimie sanitarnym i 14 w formie on-line. Klubowicze i czytelnicy bibliotek spotkali się z: Joanną Bator, Justyną Bednarek, Ryszardem Ćwirlejem, Agnieszką Daukszą, Jackiem Hugo-Baderem, Joanną Jagiełło, Joanną Jax, Marcinem Koziołem, Jarosławem Kretem, Agnieszką Lingas – Łoniewską, Katarzyną Miller, Renatą Piątkowską, Katarzyną Ryrych, Natalią Sońską, Tanyą Valko, Wojciechem Widłakiem, Ewą Woydyłło – Osiatyńską.

WiMBP w Rzeszowie, w ramach realizacji programu przygotowuje dla moderatorów cykliczne szkolenia, warsztaty, wykłady, do prowadzenia których zaprasza literaturoznawców, krytyków literackich. W 2020 roku zorganizowano i przeprowadzono 4 szkolenia dla moderatorów DKK oraz bibliotekarzy. Odbyły się warsztaty poświęcone twórczości Olgi Tokarczuk, które prowadziła dr Anny Marchewki z UJ i warsztaty poświęcone ilustracji dla dzieci z udziałem Barbary Gawryluk, autorki książki „Ilustratorki, ilustratorzy. Motylki z okładki i smoki bez wąsów” i Elżbiety Wasiuczyńskiej, malarki i autorki licznych ilustracji książek dla dzieci, m.in. „Pana Kuleczki” Wojciecha Widłaka. Moderatorzy uczestniczyli także w szkoleniu „Różne oblicza reportażu" z udziałem Aleksandry Boćkowska, autorki książek, m.in. „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” i „Można wybierać: 4 czerwca 1989”, która przedstawiła swój warsztat pracy. Bibliotekarze wzięli również udział w webinarium „Na Północ. Literatura skandynawska w polskich bibliotekach”, zorganizowane we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury i Good Books. We wszystkich szkoleniach uczestniczyło 71 osób.

Trzy Kluby, które w trudnym roku 2020 wykazały się dużą aktywnością zostały nagrodzone czytnikami ebooków Kindle Paperwhit. Są to Dyskusyjne Kluby Książki działające w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, Bibliotece Publicznej w Nowej Dębie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Żyrakowie.

Klubowicze są zachęcani i motywowani do pisania recenzji, by dzielić się wrażeniami z lektury na szerszym forum i biorą udział w konkursie Instytutu Książki ”Klubowicze do klawiatur” na najlepszą recenzję w miesiąca. Nagrodzone recenzje są publikowane na stronie Instytutu Książki. W roku 2020 Pani Stanisława Czernik z DKK „Liberatorium” działającego przy MBP w Jaśle, za recenzję książki „Szczęśliwe przypadki Józefa Wilkonia”, została wyróżniona recenzją „marca”.

Działalność Klubów promowania jest na stronach internetowych bibliotek, na stronie WiMBP w Rzeszowie w zakładce DKK, gdzie są zamieszczane relacje ze spotkań klubowych, recenzje, informacje o spotkaniach i na portalach społecznościowych.

Program promowany jest także poprzez materiały promocyjne - plakaty, naklejki, zakładki, długopisy, torby, kalendarzyki.

Podkarpackie DKK z powodzeniem realizują założenia projektu, promują czytelnictwo, modę na czytanie, podnoszą rangę bibliotek przy których działają, wzbogacają ich ofertę kulturalną.

 

Małgorzata Augustyn,

koordynator DKK

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: