Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26825061 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Relacje z Oddziałów SBP

„Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+” - podsumowanie projektu

01-12-2016


„Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+”
 - podsumowanie projektu

 

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie dobiegła końca realizacja dużego projektu szkoleniowego pod nazwą „Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+”, prowadzonego od kwietnia do końca listopada 2016 roku.
 

Projekt warsztatów informatycznych dla osób starszych, przygotowany przez Bożenę Jandę, został złożony przez jego autorkę do konkursu projektów społecznych w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2016 r. Duża ilość oddanych głosów przez mieszkańców Rzeszowa spowodowała, że projekt ten otrzymał dofinansowanie z budżetu Miasta Rzeszowa i mógł być realizowany. Całkowita wartość projektu wyniosła 58.220 zł., w tym dofinansowanie Prezydenta Miasta Rzeszowa - 49.120 zł., pozostałą wartość zadania stanowił wkład niefinansowy w postaci pracy społecznej osób zaangażowanych w wykonanie zadania. 
 

Realizatorem projektu była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich – Zarządem Okręgu w Rzeszowie.


Projekt „Interaktywne warsztaty informatyczne dla mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+” skierowany był do osób po pięćdziesiątym roku życia, zamieszkałych na terenie Rzeszowa. Celem warsztatów było podniesienie kompetencji informatycznych uczestników w zakresie stosowania nowoczesnych technik komputerowych i ich praktycznego wykorzystania w życiu codziennym. Interaktywne zajęcia prowadzone były na dwóch poziomach zaawansowania - kurs podstawowy dotyczący obsługi komputera i Internetu przeznaczony dla osób, które zaczynały swoją przygodę z komputerem oraz kurs rozwijający posiadane przez uczestników umiejętności informatyczne.
 

W trakcie warsztatów uczestnicy poznali zasady korzystania ze sprzętu komputerowego, nauczyli się pracy z edytorem tekstu Word i zarządzania plikami na komputerze oraz nabyli umiejętności sprawnego i bezpiecznego poruszania się w wirtualnym świecie. Uczestnicy dowiedzieli się, m.in. jak korzystać z poczty elektronicznej, obsługiwać komunikatory internetowe (Skype) oraz portale społecznościowe (Facebook), robić zakupy w Internecie, a także sprawdzać potrzebne informacje i rozwijać zainteresowania oraz pasje w Internecie.  Dzięki udziałowi w szkoleniach osoby starsze stały się aktywnymi odbiorcami wielu oferowanych w Internecie usług online w zakresie, m.in. e-administracji, e-zdrowia, e-bankowości, e-turystyki oraz e-kultury.   
 

Wiele uwagi podczas szkoleń poświęcono usługom online proponowanym użytkownikom przez biblioteki publiczne w Rzeszowie, takich jak zamawianie i rezerwowanie książek przez Internet, zdalne prolongaty wypożyczonych egzemplarzy, administrowanie kontem czytelniczym. Zaprezentowane zostały biblioteczne zasoby cyfrowe dostępne online w sieci internetowej: Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa, e-czasopisma, audiobooki i muzyka online oraz projekt internetowy „Przeszłość w pamiątkach ukryta”. Spotkania były też okazją do promowania, przez prowadzących zajęcia, różnorodnych zbiorów bibliotecznych oraz bogatej oferty wydarzeń kulturalnych dla osób dorosłych proponowanych przez WiMBP w Rzeszowie.
 

Warsztaty dały możliwość wymiany doświadczeń oraz przekonania się o pozytywnym wpływie nowych technologii na życie człowieka w każdym wieku. Osoby starsze chętnie uczestniczyły w zajęciach, były zainteresowane podnoszeniem swoich umiejętności komputerowych. Udział w zajęciach był też sposobem na ciekawe spędzenie czasu, a spotkania w grupach szkoleniowych, okazją do integracji i nawiązywania nowych kontaktów przez uczestników.
 

Zajęcia odbywały się w profesjonalnie wyposażonych pracowniach komputerowych WiMBP w Rzeszowie i były bezpłatne dla osób uczestniczących w zajęciach. Każdy osoba biorąca udział w szkoleniach miała do własnej dyspozycji laptop. Uczestnicy warsztatów otrzymali materiały szkoleniowe w postaci książek i nośników pendrive do samodzielnej nauki w domu.
 

Bezpośrednim realizatorem warsztatów był Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie, a trenerami prowadzącymi poszczególne moduły warsztatów, jego pracownicy: Joanna Piller, Barbara Pitera, Janusz Górecki i Janusz Haliniak. Koordynatorem projektu była Bożena Janda. Przy realizacji projektu współpracowały: Małgorzata Sierżęga i Genowefa Winiarska z Zarządu Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
 

Dane liczbowe dotyczące projektu szkoleniowego:

- czas trwania: kwiecień-listopad 2016 r. (8 miesięcy, łącznie z okresem wakacyjnym),

- liczba uczestników: 200 osób – mieszkańców Rzeszowa w wieku 50+,

- liczba grup: 14, w każdej z nich 14-15 osób,

- każdy uczestnik brał udział w 6-dniowym kursie,

- łączna liczba dni szkoleniowych: 84,

- łączna liczba godzin szkoleniowych: 588,

- liczba godzin szkoleniowych dziennie: 7.
 

Trenerzy prowadzili szkolenia poza godzinami pracy zawodowej w Bibliotece.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolenia za aktywny udział w zajęciach oraz wiele pozytywnych opinii o warsztatach i osobach je prowadzących.


Przykładowe opinie uczestników z ankiet ewaluacyjnych:
 

Bardzo dziękujemy za umożliwienie uczestnictwa w kursie. Wspaniały pomysł;


Więcej takich szkoleń!!!;

Bardzo dobra atmosfera;


Profesjonalne przygotowanie prowadzących;

Dobrze, że takie kursy są organizowane;

Bardzo przydatne szkolenie. Prosimy o więcej;


Dobrze zorganizowane zajęcia i prowadzący merytoryczni z odpowiednimi umiejętnościami dydaktycznymi;


Dobrze, że pomyślano o seniorach;


Dobry sprzęt, super prowadzący;


Nie mam zamiłowania do informatyki. Podjęłam się kursu bo chciałam sprawdzić czy kiedyś podejmę się korzystania z komputera i bakcyla połknęłam. Dziękuję bardzo;


Warsztaty dobrze zorganizowane. Prowadzący bardzo kompetentni, życzliwi, śpieszący z pomocą do osób mających problemy. Podziwiam ich za cierpliwość i wyjaśnienia niezrozumiałych kwestii;


Mała grupa, możliwość indywidualnej pomocy prowadzącego, bardzo przystępnie prowadzone wykłady;


Świetny pomysł zorganizowania takiego kursu. Jestem zachwycona programem, bardzo skorzystałam z tego kursu. Bardzo chciałabym kontynuować szkolenie.
 

 

Bożena Janda, Barbara Pitera
Dział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych
WiMBP w Rzeszowie


         
 

--------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: