Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26825193 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Relacje z Oddziałów SBP

Relacja z Dnia Bibliotekarza 2017 - Oddział SBP Rzeszów

13-03-2017

Relacja z Dnia Bibliotekarza 2017

 

Tegoroczny Dzień Bibliotekarza Oddział SBP Rzeszów zorganizował nieco wcześniej, bo 10 marca. W grupie 45 osób rozpoczęliśmy nasze święto od zwiedzania Muzeum Dobranocek ze Zbiorów Wojciecha Jamy.


Mieszczące się w centrum miasta Muzeum, gromadzi wiele ciekawostek z naszych młodzieńczych lat. Obok lalek z filmów kukiełkowych, można tu zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami. Wśród nich zabawki, książki, plakaty, walory filatelistyczne, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z oryginalną zawartością. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów Miś Colargol, Miś Uszatek, Plastusiowy pamiętnik, Kolorowy świat Pacyka, Maurycy i Hawranek.


Kolejnym punktem dnia była Podziemna Trasa Turystyczna tzw. "Rzeszowskie Piwnice". Jest to połączony w trasę turystyczną zespół dawnych miejskich piwnic, znajdujący się w Rzeszowie, pod staromiejskim Rynkiem. Obecnie trasa składa się z 40 połączonych ze sobą pomieszczeń, położonych na trzech kondygnacjach, na głębokości od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. Wiedzie pod główną płytą Rynku oraz pod kamienicami nawet tymi już dziś nieistniejącymi. Wśród udostępnionych pomieszczeń znajdują się m.in. Piwnice Bławatników, Gruba Kochanowicza, Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich, Droga Kupców, Piwnica Miodowa oraz Lochy Tatarskie - najwęższe miejsce na trasie (70 cm). W piwnicach została urządzona ekspozycja historyczno-edukacyjna, w ramach której prezentowane są, m.in. repliki zbroi rycerskich, broni białej
i palnej, dawna ceramika użytkowa i przedmioty codziennego użytku a także - w Korytarzu Herbowym - herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, na terenie których było ono położone oraz herby samego Rzeszowa. Trasa jest obiektem, w którym zwiedzanie odbywa się w grupach, prowadzonych przez przewodnika.

 

Troszeczkę zmęczeni zwiedzaniem, autokarem udaliśmy się do jakże ważnego obiektu, czyli budynku Biblioteki Politechniki Rzeszowskiej. Po uprzejmym przywitaniu przez Panią Dyrektor dr Monikę Zub zostaliśmy wprowadzeni do Biblioteki na miarę XXI wieku.


Biblioteka Główna Politechniki Rzeszowskiej gromadzi zbiory od ponad pół wieku. Ma ponad 160 tys. książek, 37 tys. czasopism i zbiory specjalne z dziedzin tj. np. architektura, budownictwo, chemia, elektronika, fizyka, informatyka, lotnictwo. Obecnie studenci mają dostęp do tej bogatej bazy z dowolnego komputera podłączonego do uczelnianej sieci, ale baza dostępna jest dla wszystkich zainteresowanych. Można przyjść wprost z ulicy i zająć jedno ze stanowisk podłączonych do Internetu. Nowy system pomaga szybko wyszukać potrzebną literaturę i wygodnie zarządzać własnym kontem. W bibliotece powstała tzw. wrzutnia gdzie o dowolnej porze można oddać książki. A kolejne rozwiązanie to kiosk samoobsługowy gdzie można i wypożyczyć i oddać książkę. Gdy książka nie wróci na czas do biblioteki - czytelnik dostanie mailowe powiadomienie. Cały księgozbiór w jednym miejscu i nowoczesny system korzystania z tej wiedzy, a wszystko w przestrzennym i nowoczesnym budynku. I to jest już biblioteka na miarę XXI wieku, a z wyjątkowych zbiorów Politechniki Rzeszowskiej (na miejscu) mogą korzystać wszyscy nie tylko studenci.


Pełni podziwu dla nowoczesności, wzbogaceni o nowe doświadczenia zawodowe, pozytywnie zmęczeni udaliśmy się do Baru KWANT na ciepły obiad z deserem.


Tradycyjnie życzenia dla ludzi książki z okazji Dnia Bibliotekarza od całego Zarządu Oddziału SBP przekazała przewodnicząca Joanna Rozborska-Kałucka. Ten dzień jest zawsze okazją do podsumowania minionego roku dlatego słowa uznania i wdzięczności prelegentka skierowała do pracowników  Bibliotek podkarpackich, podkreślając, iż dobre funkcjonowanie instytucji to zasługa, rzetelnej pracy,  zaangażowanie, cierpliwość oraz indywidualny kontakt z czytelnikiem wszystkich pracowników.


Posileni posiłkiem i wspólną rozmową, pełni wrażeń zakończyliśmy świętowanie powrotem do domów.

 
Joanna Rozborska - Kałucka
Przewodnicząca Oddziału SBP w Rzeszowie

 


Zachęcamy do obejrzenia pełnej relacji fotograficznej i odwiedzenia bloga Łukasza Kleski - naszego kolegi, członka SBP:

fotogratylukasza.blogspot.com/2017/03/oddziaowy-dzien-bibliotekarza-2017-sbp.html

 

 


------------------------------------------------------

GALERIA

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: