Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

samorządowa instytucja kultury Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszowa

Provincial and City Public Library in Rzeszow

municipal culture institution of Podkarpacie Province and City of Rzeszow

Воєводська і Міська Cуспільна Бібліотека у Жешові

PODKARPACKIE - przestrzeń otwarta

Rzeszów - stolica innowacji

Kultura w Rzeszowie

BIP WiMBP

Biuletyn Informacji Publicznej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie

Licznik odwiedzin

Stronę odwiedzono:
26855699 razy

Pogoda

Swiat Pogody .pl

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

 


 


Kierunek Interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego

Współpraca z

Współpraca z

Współpraca z

SBP

DKK

Logowanie do SOWA2

 

Deklaracja dostępności

Przeszłość w pamiątkach ukryta

Academica - Cyfrowa Biblioteka Publikacji Naukowych

System informacji prawnej Legalis

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

Kalendarz wydarzeń

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Zapytaj bibliotekarza

fb WiMBP

 

Relacje z Oddziałów SBP

KONKURSOWE ZMAGANIA Z TUWIMEM I GAŁCZYŃSKIM

14-11-2013

Konkursowe zmagania z Tuwimem i Gałczyńskim

 

Krośnieński Oddział SBP był głównym organizatorem konkursu „Śladami Tuwima i Gałczyńskiego” – w dniu 24 października 2013 r. zrealizowanego w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej.

Konkurs – poświęcony życiu i twórczości Juliana Tuwima i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – był ostatnim elementem projektu realizowanego przez SBP Odział w Krośnie w ramach zadania, na które SBP pozyskało środki w otwartym konkursie ofert Gminy Krosno na realizację zadań z zakresu kultury w 2013 roku.

Konkurs był okazją do przypomnienia biografii i dorobku obydwu twórców i podkreślenia obchodzonego w całej Polsce Roku Tuwima. 

 

Dziesięć czteroosobowych zespołów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z  Krosna i powiatu krośnieńskiego zaprezentowało się w trzech konkurencjach.

Pod hasłem „Tuwim dzieciom” drużyny przygotowały inscenizacje oparte na wybranych utworach poety, które skierowane były do dzieci w wieku 5-8 lat. Najczęściej uczestnicy prezentowali wiersze Tuwima takie jak: Lokomotywa, Zosia Samosia, O Grzesiu Kłamczuchu i jego cioci czy Okulary. Pomysły na twórczą interpretację tekstów poety były bardzo różne – od zabaw z udziałem publiczności po przedstawienie z wykorzystaniem kukiełek.

Wszystkie prezentacje poddane zostały ocenie publiczności – uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej nr 4 w Krośnie stali się jurorami, którzy wybrali dwie ich zdaniem najlepsze inscenizacje. Nagrodę Publiczności otrzymali: uczniowie Publicznego Gimnazjum w Krościenku Wyżnym I Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie.

W drugiej części, pod hasłem: „A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź…” – drużyny miały za zadanie przedstawić prezentację multimedialną poświęconą fragmentom biografii i/lub twórczości K.I. Gałczyńskiego. Obok szczegółowych faktów biograficznych poety, młodzież zaprezentowała liczne fotografie, teksty wierszy i piosenek Gałczyńskiego. Część prezentacji wzbogacona była o krótkie inscenizacje słowno-muzyczne.

W ostatniej konkurencji młodzież musiała odpowiedzieć na 16 pytań związanych z biografią i twórczością poetów, m.in.: Z jakimi pismami satyrycznymi współpracował Tuwim przed wybuchem II wojny światowej; Jaki był tytuł powieści poetyckiej K. I. Gałczyńskiego, wydanej w 1929 r., uważanej za jego debiut książkowy; Jaka była nazwa grupy poetyckiej, której Tuwim był współzałożycielem, wspólnie z K. Wierzyńskim,  A. Słonimskim, J. Lechoniem

Głównym celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Tuwimie i Gałczyńskim, inspirowanie do sięgania po ich utwory oraz poszukiwanie nowatorskich interpretacji utworów literackich.     Młodzież w trakcie zmagań konkursowych wielokrotnie podkreślała ponadczasowość twórczości poetów. Ich utwory czytają kolejne pokolenie Polaków,
a wiersze adresowane do dzieci bawią zarówno małych, jak i dorosłych czytelników – co pokazały inscenizacje oparte na utworach Juliana Tuwima.

Monika Machowicz

____________________________________________________________________________________________________

GALERIA

 

Redakcja witryny:
E-mail:

Copyright 2009 WiMBP Rzeszów.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Ideo Realizacja:
CMS Edito Powered by: